https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-koupili-stary-sad-u-radnic-s-unikatnimi-stromy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody koupili starý sad u Radnic s unikátními stromy

14.12.2018 00:30 | RADNICE (ČTK)
Unikátní staré druhy ovocných stromů našli ochránci přírody v letitém zapomenutém sadu v Radnicích na Rokycansku.
Unikátní staré druhy ovocných stromů našli ochránci přírody v letitém zapomenutém sadu v Radnicích na Rokycansku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Moravec / Český svaz ochránců přírody
Unikátní staré druhy ovocných stromů našli ochránci přírody v letitém zapomenutém sadu v Radnicích na Rokycansku. Některé druhy třešní ani zatím nedokázali určit. Značně zarostlý sad v místě, kterému se říká Na Nebesích, koupili. Chtějí ho vyčistit, případně dosázet a dál udržovat jako sad se starými odrůdami stromů, řekl včera koordinátor kampaně Místo pro přírodu Českého svazu ochránců přírody Jan Moravec. Různá zajímavá přírodní místa vykupují ochránci 15 let. Podle webu už koupili 139,5 hektaru pozemků na 31 místech.
 

V Radnicích koupili 1,5hektarový pozemek, kromě asi hektarového sadu je u něj i zarostlá louka. "Stromů je v sadu asi 30 až 50, přesně to zatím nedokážeme určit, protože jsme ho ani nemohli celý projít, jak je silně zarostlý křovím. Bude to bitva ho vyčistit," popsala Marie Pašková z radnického spolku, který sad objevil a bude se o něj starat. Věk stromů odhadla na 50 let, možná ale budou o dost starší. Podle Moravce jim může být i kolem 80 let.

"Nachází se zde poměrně pestrá skladba druhů, třešně, jabloně, hrušně, ořešáky, i jejich odrůd. Největší zajímavostí je několik odrůd třešní, které se zatím nepodařilo s jistotou ztotožnit se žádnou známou odrůdou a z nichž některé nebyly nalezeny nikde jinde než právě v tomto sadu," řekl Moravec. Největší záhadou je třešeň polochrupka příjemné chuti a světlé barvy, které zatím ochránci přírody pracovně říkají Radnická plavka. "Poslední výzkumy směřují k dnes již poměrně vzácné odrůdě Eltonova, i vzhledem k ní však vykazuje naše Radnická plavka drobné rozdíly," řekl.

Vzhledem k tomu, že každá odrůda roste Na Nebesích jen v několika málo stromech a někdy jen v jediném, sad podle něj působí, jako by byl kdysi vysázen ne jako produkční, ale jako sbírkový. Staré sady často ukrývají dávno zapomenuté nebo vzácné odrůdy ovoce. "Tyto odrůdy jsou nejen dědictvím našich předků, mají často i pozoruhodné vlastnosti dobře využitelné při výsadbách stromů ve volné krajině - minimální nároky na péči, dlouhověkost, vysoký vzrůst," řekl Moravec. Skupiny lidí se snaží tyto staré druhy opět navracet do krajiny. "Ročně vysázíme na různá místa do krajiny kolem 50 stromů starých odrůd, nejčastěji jabloně, hrušně a třešně," uvedla Pašková.

Staré sady v krajině nahrazují řídké lesy či lesostepi, tedy biotopy dříve běžné, ale dnes již téměř vymizelé středoevropské krajiny. Díky tomu patří k místům s nejbohatším výskytem rostlin a živočichů. Množství stromů a rostlin láká pestrou kolekci hmyzu, staré stromy jsou zase vhodným hnízdištěm pro ptáky i místem pro plazy.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lada Pešková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ig

14.12.2018 16:51
Skvělé. To je imho ten nejčestější způsob prosazování svých představ o ochraně přírody.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist