https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-na-opavsku-uhynuli-dva-capi-po-jedu-na-hrabose
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Na Opavsku uhynuli dva čápi po jedu na hraboše aktualizováno

22.8.2019 13:16 (ČTK)
Rozhazování jedu Stutox II po polích nedávno povolil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Po vlně kritiky ministerstvo zemědělství platnost povolení pozastavilo. Kritici opatření namítají, že jedem se otráví býložravci nebo dravci a šelmy, kteří otrávené hraboše sežerou.
Rozhazování jedu Stutox II po polích nedávno povolil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Po vlně kritiky ministerstvo zemědělství platnost povolení pozastavilo. Kritici opatření namítají, že jedem se otráví býložravci nebo dravci a šelmy, kteří otrávené hraboše sežerou.
Ochránci přírody našli na Opavsku dva uhynulé čápy bílé, u nichž testy potvrdily otravu toxickým fosfidem zinku. Ten je součástí jedu Stutox II, používaného k trávení přemnožených hrabošů. ČTK o tom dnes informoval Český svaz ochránců přírody. Zbytky látky v tělech čápů prokázaly testy, oznámil ČTK Státní veterinární ústav (SVÚ) v Olomouci. Informaci o dvou mrtvých čápech dostali ve středu 14. srpna telefonicky pracovníci Záchranné stanice v Bartošovicích.
 
"V jejich volatech a u jednoho též v žaludku byla prokázána rezidua vysoce toxického fosfidu zinku (fosfanu), chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II," uvedli ochránci. O otravě informovali Krajskou veterinární správu v Ostravě i pobočku ÚKZÚZ. Ředitel olomouckého SVÚ Jan Bardoň potvrdil, že testy u obou čápů potvrdily zbytky fosfidu zinku.

Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý v reakci ČTK řekl, že Státní veterinární správa už dnes dala podnět Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) kvůli podezření na otravu rodenticidem v katastrálním území Služovice na Opavsku. "Regionálně příslušná inspekce ÚKZÚZ již začala s šetřením," uvedl. Vyjádření Zemědělského svazu ČR ČTK zjišťuje.

Rozhazování jedu Stutox II po polích nedávno povolil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Po vlně kritiky ministerstvo zemědělství platnost povolení pozastavilo. Kritici opatření namítají, že jedem se otráví býložravci nebo dravci a šelmy, kteří otrávené hraboše sežerou.

"V jejich volatech a u jednoho též v žaludku byla prokázána reziduí vysoce toxického fosfidu zinku (fosfanu), chemické látky, na jejíž bázi fungují některé jedy na hlodavce včetně v posledních týdnech často skloňovaného Stutoxu II," uvedli v tiskové zprávě ochránci. O otravě čápů informovali Krajskou veterinární správu v Ostravě i pobočku Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) čápi pravděpodobně pozřeli hraboše otráveného Stutoxem II a otrávili se sami. "Byl by to první případ sekundární otravy. Podle mého názoru to jenom potvrzuje opatrný postoj MŽP k tomu, že povolení plošného rozhozu Stutoxu II bylo ze strany ÚKZÚZ rizikové a je dobře, že bylo zrušeno," řekl Brabec dnes novinářům. Představa, že by se znovu povolil plošný rozhoz jedu takřka v 50 okresech, je podle něj nereálná.

"Prokázaná otrava čápů na Opavsku potvrzuje, že fosfid zinku není žádný 'bezpečný jed'. Po několika desítkách otrávených zajíců na jižní Moravě tu máme důkaz, že fosfid zinku zabíjí i zvířata, která se hraboši živí. Právě čápi totiž místa s větším výskytem hrabošů vyhledávají a polykají je vcelku. Snadno tak mohou dostat smrtelnou dávku jedu," reagoval Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy však má plošná aplikace Stutoxu II ve vybraných lokalitách stále smysl. "Pořád kalamita trvá a problém s hraboši nezmizel," řekl ČTK. Svaz vyčká s dalšími kroky na výsledky vyšetření úhynu zajíců a čápů. Podle ministra Brabce jsou ale uhynulí živočichové dostatečnou odpovědí na Pýchův otevřený dopis, ve kterém zesměšňoval odmítavý postoj ministerstva životního prostředí k povolení plošného rozhozu jedu na velké části území Česka.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) již situaci řeší. "Inspektoři z Oblastního inspektorátu ČIŽP Ostrava v tuto chvíli shromažďují podklady, které by vedly k nalezení pachatele a tedy k možnosti následně vést přestupkové řízení," řekla ČTK mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Myslivci z Tuřan, Šlapanic a Žatčan našli v posledních dnech skoro 80 uhynulých zajíců a několik bažantů. Zbytky účinné látky přípravku Stutox II rovněž prokázaly testy vzorků uhynulého zajíce a dvou bažantů z Tuřan. Inspekce podle Nastoupilové také nařídila dvěma subjektům, aby plošné neaplikovaly jed na několika půdních blocích na jižní Moravě.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

22.8.2019 16:13
Tak podobná zpráva udělá radost asi leda myslivcům, jež se tak zbavili minimálně 2 ks "škodné", aniž by musela padnout zákeřná rána z jejich strany. Samozřejmě, těch postižených ptáků a malých šelmiček bude asi mnohem více. Nyní by mě fakt zajímala obhajoba těch zde píšících pitom.ů, jež v nedávných článcích nás tu zahrnovali "vědomostma" o neškodnosti a neprokázné nebezpečnosti tohoto svinstva na poli.
Odpovědět
Anyr

Anyr

23.8.2019 09:18 Reaguje na
Jo, taky jsem čekal, že ti volové budou mít alespoň slušnost říct "ok, mýliti se je lidské, příště už budu vědět, a ne se domnívat". Ovšem, jak je v ČR zvykem - nikdo nic neudělal, nenapsal, nikdo o ničem neví, nechte nás být. :D
Nu a proto je nikdy nebrat vážně. Od Jena Šimůnka po Zdeňka Jandejska - ovšem člověk by předpokládal, že šéf Agrární komory bude alespoň tušit co a jak, a ne psát nesmysly o tom, jak je jed "pouze-na-hraboše" bezpečný a super pro ostatní. No, zase jeden borec na svém místě. :)
Odpovědět
J

Josef Mozek

23.8.2019 15:32
Pokud nebude trestní odpovědnost osob, budou se tato svinstva dít dál.
Odpovědět
J

Jan Omasta

25.8.2019 23:42
Je to dobře, aspoň vidíme, že si zemědělci z poblblých ekologických nařízení nic nedělají.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist