https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-nasli-na-krkonosske-louce-kudlanku-naboznou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody našli na krkonošské louce kudlanku nábožnou

2.10.2019 01:22 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kudlanka nábožná na krkonošské louce.
Kudlanka nábožná na krkonošské louce.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | KRNAP
Druhovou pestrost Krkonoš letos rozšířil velmi zajímavý druh hmyzu – kudlanka nábožná. Odborníci Správy KRNAP tuto samičku našli na louce nad Bolkovem u Rudníka (680 m n. m.). Její výskyt v Krkonoších zřejmě souvisí s rozšiřováním areálu v důsledku oteplování podnebí.
 

V současné době nemůžeme tvrdit, že se kudlanka v Krkonoších začala pravidelně objevovat, je to první nález z volné přírody bez zjevné vazby na činnost člověka. Může se tedy jednat o zcela náhodný výskyt.

"Příští rok se na danou lokalitu odborníci zaměří a uvidíme, jestli se podaří objevit více jedinců," říká tiskový mluvčí parku Radek Drahný.

"Je ale obecně známým faktem, že kudlanky pomalu rozšiřují svůj areál výskytu směrem na sever kvůli postupně se zvyšujícím průměrným ročním teplotám," dodává Drahný.

Kudlanka se do Krkonoš mohla dostat zcela náhodně s převáženým materiálem, nebo v důsledku silného proudění vzduchu při bouřkách.

"Až budoucnost ukáže, zda se jedná o druh, který dlouhodobě rozšíří výčet druhů žijících v Krkonoších nebo zda se bude jednat o výjimečný nález," uzavírá Drahný.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KH

Karel Husa

2.10.2019 19:58
Kudlanka nábožná se nám před několika lety (2016 pokud si dobře pamatuji) objevila v kuchyni, v klidu odpočívala na lince (Praha 5). Poměrně často v letních měsících zavítají kobylky, ale kudlanka byla překvapením.
Odpovědět
Tomáš  Holíček

Tomáš Holíček

3.10.2019 10:50
V loňském roce jsem dva exepláře objevil na zahradě.Sovinec-podhůří Hrubého Jeseníku, 480 m.n.m.Letos jsem je našel opět.Do té doby jsem je znal pouze z jižní Moravy, kde se vyskytovaly v posledních letech běžně.
Odpovědět
ZS

Zdeněk Starý

4.10.2019 06:54
U nás na zahradě (Brno) je kudlanka k vidění minimálně posledních 10 let, stejně jako obří kobylky a od letoška také kolonie sršňů asijských. Bohužel to je snad společně s mnoha druhy mravenců jediný hmyz, který na zahradě potkáte. Chybí včely, čmeláci, vosy, mouchy, zkrátka všechen dříve hojně se vyskytující hmyz a zároveň už nevidíme žádná ptačí hnízda. Zato myší je více než klasů obilí.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

5.10.2019 21:32 Reaguje na Zdeněk Starý
Jste si jistý, že jsou to sršně asijské? Vespa velutina? To by bylo o pár let dříve, než je předpokládáno z monitorovaného výskytu ze zahraničí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

6.10.2019 09:42 Reaguje na Katka Pazderů
Oni na ten monitoring ... z vysoka. Mají křídla, mohou vysoko vyletět.
Faktem ale je, že tahle sršeň by se měla hlásit a odborně zlikvidovat jako invazní druh.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist