https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-obnovili-150-let-stary-krizek-u-vince-na-mladoboleslavsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody obnovili 150 let starý křížek u Vince na Mladoboleslavsku

29.5.2022 00:23 | PRAHA (ČTK)
Obnovený křížek - stav před a po.
Obnovený křížek - stav před a po.
Zdroj | Český svaz ochránců přírody Klenice.
Ochránci přírody nechali u Vince na Mladoboleslavsku opravit 150 let starý pískovcový křížek a kolem něj ošetřit tři stejně staré lípy. Na podzim vysázeli s místními dobrovolníky na cestě ke křížku stromořadí ovocných stromů. Náklady na opravy, ošetření stromů, rekultivaci místa a výsadbu stromů byly 262 000 korun, přispěla na ně nadace i průmyslová společnost. Křížek bude slavnostně vysvěcen tuto neděli, sdělila vedoucí pobočky Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Klenice Milada Vrbová.
 

Křížek stojí na křižovatce cest mezi obcemi Vinec, Rokytovec, Řehnice a Bukovno. "Kolem křížku starostové čtyř obcí zasázeli symbolicky lípy. Bohužel jedna lípa se dnešních dnů nedožila, stála hned u silnice. Osudným se jí staly suché roky a své udělalo i solení silnic. Původní kříž byl už jen torzem. Kříž je vybudován z místního, ne příliš kvalitního pískovce, který se již rozpadal," uvedla Vrbová. Restaurátoři Pavel a Jaroslav Mydlářovi museli pískovec několikrát ošetřit, aby zastavili proces rozpadu pískovce, vyrobili nový železný kříž, upravili okolí křížku a vedle křížku umístili lavičku pro poutníky.

Na podzim ochránci z ČSOP Klenice s lidmi z Vince, místními dobrovolnými hasiči a dalšími dobrovolníky zasázeli podél cesty z Vince ke křížku stromořadí 20 švestek a 20 třešní.

ČSOP Klenice působí na Mladoboleslavsku, Nymbursku a Jičínsku. Jeho členové ošetřují staré stromy, monitorují chráněné druhy rostlin a živočichů a řeší jejich ochranu, opravují drobné sakrální památky v krajině.

Křížek u Vince 29. května v 16:00 slavnostně vysvětí mladoboleslavský arciděkan Pavol Poláček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

29.5.2022 10:03
To mi připomnělo dávnou scénku, jak jeden stréc mě dlouho pozoroval a nechápal, kam tím triedrem pořád čumím. Odpověděl jsem mu, že jsem ekolog. Ja, ekologie, křéže, křéže! Prosím, jaké křéže, co to je? On že je také ekolog, že se stará o dva kříže za dědinou. A u jednoho jsme se potkali...

Takže člověk si rozšiřuje obzory celý život. Některý živočich má svou niku v lese, jiný třeba u kříže. Prostě životní prostředí lze definovat šířeji, ale ten vztah tam být musí.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist