https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-se-boji-narustu-pytlactvi-kvuli-koronaviru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody se bojí nárůstu pytláctví kvůli koronaviru

17.4.2020 00:20 | PHNOMPENH (ČTK)
V Kambodži někdo otrávil tři z posledních několika set přežívajících ibisů obrovských. / Ilustrační foto
V Kambodži někdo otrávil tři z posledních několika set přežívajících ibisů obrovských. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Organizace na ochranu přírody se obávají nárůstu pytláctví, k němuž se v mnoha částech světa mohou uchylovat lidé ve venkovských oblastech, kteří kvůli šíření koronaviru přišli o životně důležité příjmy. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
 

Podle americké Společnosti pro ochranu přírody (WCS) v Kambodži někdo otrávil tři z posledních několika set přežívajících ibisů obrovských. Vybito bylo také více než sto ptáčat nesyta indomalajského v největší kolonii vodních ptáků v jihovýchodní Asii, která leží v ptačí rezervaci Prek Toal v kambodžské provincii Siem Reap.

Ochránci přírody podle WCS zaznamenali nárůst lovu chráněných druhů zvířat od doby, kdy šíření koronaviru začalo narušovat tradiční ekonomické a společenské systémy ve venkovských oblastech. "Lidé najednou nemají jinou možnost, než se uchýlit k přírodním zdrojům. Už jsme zaznamenali nárůst pytláctví," řekl regionální ředitel WCS v Phnompenhu Colin Poole.

Skupiny na ochranu přírody by proto měly dělat maximum, aby podpořily místní obyvatele, dodal. "Právě oni jsou poslední obrannou linií pro lesy, ptáky, mokřady - a jsou to lidé, kteří právě teď potřebují pomoci, aby měli na vybranou a nebyli nuceni zabíjet volně žijící zvířata, aby přežili."

Také v Indii už se objevily zprávy o nárůstu případů pytlačení tygrů - a v Africe panují obavy ze zvýšeného rizika pro nosorožce a další ohrožené druhy. Matt Brown, ředitel skupiny ochránců přírody Nature Conservancy pro region Afriky uvedl, že prudký pokles počtu turistů v klíčových afrických rezervacích a národních parcích místní lidi připravil o značnou část příjmů.

"Máme obavy, že se jim nebude dařit udržet účinný dohled nad těmito oblastmi, když zhruba 50 procent jejich plánovaných zisků zmizelo," řekl Brown. Uzavření výrobních podniků navíc připravilo o práci mnoho lidí, takže by rezervace a parky mohly být pod dvojím tlakem, dodal.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist