https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-spousti-verejnou-sbirku-na-vykup-ohrozenych-prirodnich-lokalit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody spouští veřejnou sbírku na výkup ohrožených přírodních lokalit

23.9.2015 01:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ještěrka obecná v ještěrčím ráji u Jaroměře
Ještěrka obecná v ještěrčím ráji u Jaroměře
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Český svaz ochránců přírody startuje další kolo kampaně Místo pro přírodu. Jejím cílem je vykupovat přírodně cenné pozemky a trvale o ně pečovat. Ke 120 zachráněným hektarům tak mohou díky dárcům, kteří se rozhodnou přispět na sbírkový účet, přibýt brzy další.
 

Po dvanáct let se díky veřejné sbírce podle Jana Moravce z ČSOP daří zachraňovat zhruba 10 hektarů cenných přírodních pozemků ročně.

ČSOP se díky sbírce stalo dosud vlastníkem 120 hektarů na 27 místech po celé České republice. O přírodně hodnotné lokality se následně starají místní pozemkové spolky. neboť o většinu z nich je potřeba nějak pečovat. Kosit, spásat, obnovovat tůně, připomíná Jan Moravec.

Mezi vykoupenými lokalitami jsou například bývalé cihelny Chmeliště a Opičák s jezírky, na která je vázána řada chráněných živočichů, orchidejová louka Dobšena v Bílých Karpat, Ještěrčí ráj nedaleko Jaroměře nebo Triangl, zajímavý kousek přírody takřka uprostřed Prahy.

Všechny místa jsou přístupné veřejnosti. Na řadě z nich návštěvníci najdou i informační tabule nebo odpočívadla. Pravidelně se na nich konají také komentované prohlídky pro veřejnost. Ta nejbližší bude v sobotu 17. října v Jinošovském údolí u Vlašimi. Poznat blíže vykoupené lokality mohou lidé i z materiálů na webových stránkách kampaně.

Vlastnické právo k pozemkům je podle ČSOP důležité pro trvalé zajištění jejich ochrany a péče. Přispět mohou zájemci na účet 9999922/0800.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist