https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-vyletnili-rybnik-na-jihlavsku-ten-je-nyni-plny-zivota
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody "vyletnili" rybník na Jihlavsku. Ten je nyní plný života

29.5.2018 01:53 | PRAHA (Ekolist.cz)
Skokan krátkonohý. Letnění rybníku mu udělalo radost.
Skokan krátkonohý. Letnění rybníku mu udělalo radost.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jan Moravec / ČSOP
Tisíce pulců a stovky dospělých žab několika běžnějších i vzácnějších druhů jsou touto dobou k vidění v jednom z „míst pro přírodu“ – rybníku V seči na Jihlavsku. Informuje o tom Český svaz ochránců přírody.
 

Rybník V seči nedaleko Jersína na Jihlavsku byl před třemi lety vykoupen Českým svazem ochránců přírody kvůli ochraně obojživelníků. Rybník je totiž jedním z mála v oblasti, který není zasažený intenzivním rybářským hospodařením.

Rybník zároveň nebyl v úplně dobré kondici, bylo v něm spousta kalu a živin z výše položených rybníků. Proto bylo ochránci přírody přistoupili k jeho letnění, prastaré, dnes již nepříliš používané technologii, která zlepšuje fyzikální i chemické vlastnosti rybníka.

"Po celý minulý rok byl rybník vypuštěn. Rostliny, které na jeho dně vyrostly, byly posečeny a odvezeny, čímž se z rybníku velké množství přebytečných živin odstranilo," říká Jan Moravec z ČSOP. "Koncem roku byl rybník po více jak dvanácti měsících napuštěn a netrpělivě jsme čekali, jak se letnění projeví."

Současný stav? Průzračně čistá voda plná obojživelníků. "Tisíce pulců vzácných žab blatnice skvrnité a rosničky zelené i o něco běžnějších ropuchy obecné a skokana hnědého. A při březích skřehotají desítky, možná i stovky chráněných skokanů krátkonohých, které mají dobu rozmnožování až nyní," říká Moravec.

Výkup rybníka proběhl z prostředků veřejné sbírky Místo pro přírodu. O lokalitu pečuje Pozemkový spolek Mokřady.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist