https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-vysadili-ctyri-sta-kuricek-hadcovych-vzacna-rostlina-roste-jen-na-podblanicku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody vysadili čtyři sta kuřiček hadcových. Vzácná rostlina roste jen na Podblanicku

16.10.2017 01:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kuřička hadcová je světovým endemitem - na celém světě roste pouze na dvou místech na Podblanicku.
Kuřička hadcová je světovým endemitem - na celém světě roste pouze na dvou místech na Podblanicku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Hana Pánková / Botanický ústavu AV ČR
Kuřička hadcová je světovým endemitem - na celém světě roste pouze na dvou místech na Podblanicku. Větší z těchto stanovišť se rozkládá na břehu přehradní nádrže Švihov (Želivka) poblíž obce Borovsko, kde se hornina se zvláštním názvem hadec vyskytuje. Český svaz ochránců přírody ve snaze vzácnou rostlinku chránit vysadil čtyři sta rostlinek na dvě hadcové skalky u Vodního domu v Hulicích. Nenápadné rostlinky budou nejvýraznější v době květu, tedy od příštího roku na jaře a v létě. Informuje o tom ČSOP.
 

Součástí aktivit na záchranu vzácné kuřičky je kromě péče o stanoviště, kde se kuřička přirozeně vyskytuje, také vytvoření záchranné genofondové populace, tzv. ex-situ ochrana. K tomuto účelu byly zbudovány dvě hadcové skalky u Vodního domu, na kterých se přirozeně vyvinula hadcová vegetace.

Rostlinky kuřičky byly předpěstovány v Botanickém ústavu Akademie věd ČR. Po vyklíčení byly přesazeny do hadcové půdy a po několika měsících vysazeny do hadcové vegetace na skalách. Pěstování rostlin přímo v hadcové půdě v prostředí s vegetaci je velmi důležité pro uchování adaptací kuřiček na specifické hadcové prostředí. Jen takto pěstované záchranné populace jsou pak vhodné pro případný návrat druhu do přírody v případě vyhynutí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist