https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-vysadili-v-poodri-260-hrusni-dubu-a-topolu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody vysadili v Poodří 260 hrušní, dubů a topolů

5.12.2020 00:45 | BRAVANTICE (ČTK)
Výsadba je součástí pětiletého projektu na záchranu páchníka, který žije v dutinách stromů.
Výsadba je součástí pětiletého projektu na záchranu páchníka, který žije v dutinách stromů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ochránci přírody vysadili na podzim v Poodří 260 stromů - hrušní, dubů a topolů. Cílem je udržet pestrou krajinu a pomoci vytvořit nové biotopy pro stovky chráněných druhů živočichů, včetně vzácného brouka páchníka hnědého. Nová stromořadí a skupinky stromů rostou v Bravanticích na Novojičínsku a ve Staré Vsi nad Ondřejnicí na Ostravsku. ČTK to sdělil Jiří Kaňa, mluvčí spolku Arnika, který stromy vysazuje ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Studénka.
 

"Mladé sazenice hrušní a dubů rostou od října a listopadu podél cest i zemědělské půdy v Bravanticích, zatímco nad meandrem říčky Ondřejnice ve Staré Vsi nad Ondřejnicí rostou duby, hrušně a topoly černé. V sázení budeme pokračovat, dokud práce nepřeruší pravé zimní počasí," uvedla Marcela Klemensová z Arniky.

Výsadba je součástí pětiletého projektu na záchranu páchníka, který žije v dutinách stromů. Letos ale ochránci přírody kvůli koronavirovým omezením vysazují stromy bez pomoci dobrovolníků a žáků místních škol. Na jaře vysadili 200 stromů. Pomohli jim místní zemědělci, kteří poskytli skladovací prostory pro stovky dubových kůlů.

Projekt v Poodří začal v roce 2018, do roku 2023 mají ochranáři vysadit více než 1500 stromů. Po dohodě s majiteli je sázejí i na soukromých pozemcích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

6.12.2020 08:11
To jsem rád , že konečně někdo fyzicky něco dělá pro přírodu. Jako kluci jsme za Brontosaury uklízeli potoky a řeky. Bohužel dnešní Duháci a Přátelé čehosi spolu s přílepujícími se umějí jen kecat o tom , co by se mělo, nemělo, mohlo ...sem tam se vloupají na cizí pozemky a sem tam přivážou ke stromku nebo chladící věži. A to disponují s nesrovnatelně většími financemi, než tihle opravdoví ochránci přírody. Snad taky neskončí u ohrazování louky a vypouštěním pseudo koníků a kravek.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

6.12.2020 23:48 Reaguje na Petr Pekařík
Zkute rozlišovat zájmovou ochranu přírody a ekoterorismus. Lidé z první skupiny skutečně chrání přírodu a i když jsou za to placeni, vpodstatě je není moc vidět. Ta druhá skupina se realizuje na schůzích, aktivech, občas se někde připoutají a hlavně mají naplno otevřené držky plné dogmat o tom, že jedině jejich pohled na danou problematiku je ten správný. Ta druhá skupina oplývá penězi, proto se k nim hlásí i jedinci, které by jinak něco jako ochrana přírody nikdy nenapadla.
Odpovědět
va

vaber

6.12.2020 10:08
kdysi rostlo mnoho planých ovocných stromů a dnes prakticky zmizely a není žádný prostor kde by mohly růst , obvykle je člověk zlikviduje protože jsou pro něj neužitečné
jejich plody bývaly potravou pro mnoho tvorů
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

6.12.2020 23:42
260 stromů, není nic moc, ale zaplaťpánbů za to. Doufám,že dnes už je těch zasazených stromů v Poodří podstatně víc. Brontosauři stromy sázet nemuseli, protože lesníci měli v polesích na povel zaměstnace lesních závodů, kteří to systematicky prováděli. to ovšem ještě prakticky všechny lesy obhospodařoval stát prostřednictvím n.p. Lesy České republiky a Lesy Slovenské republiky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist