https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-zachranuji-u-vltavy-ohrozeneho-tesarika-broskvonoveho
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody zachraňují u Vltavy ohroženého tesaříka broskvoňového

8.7.2019 00:33 | SLAPY (ČTK)
Kriticky ohrožený tesařík broskvoňový dostal novou šanci na přežití na slunných stráních nad Slapskou a Štěchovickou přehradou. Vzácný brouk z ČR téměř vymizel.
Kriticky ohrožený tesařík broskvoňový dostal novou šanci na přežití na slunných stráních nad Slapskou a Štěchovickou přehradou. Vzácný brouk z ČR téměř vymizel.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Český svaz ochránců přírody Vlašim
Kriticky ohrožený tesařík broskvoňový dostal novou šanci na přežití na slunných stráních nad Slapskou a Štěchovickou přehradou. Vzácný brouk, který z ČR téměř vymizel, začal obsazovat svahy vltavského kaňonu, které ochránci přírody zbavili keřů a menších stromů. Včera o tom informoval jednatel Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim Karel Kříž.
 

Upozornil na to, že světlé listnaté lesy rychle zarůstají a s tím mizí z krajiny i brouci a motýli. Dříve poměrně hojní roháči či tesaříci obrovští jsou čím dál vzácnější, stejně jako desítky dalších druhů brouků či motýlů. Aby z krajiny nevymizeli úplně, přišel ČSOP Vlašim s projektem na jejich záchranu. U Slapské a Štěchovické přehrady vybral místa vhodná pro život těchto druhů a díky vstřícnosti vlastníků bude postupně během čtyř let na stráních nad přehradami vytvořeno deset lokalit vhodných pro vzácné druhy teplomilného hmyzu.

Obnovený světlý les významně rozšíří plochu nynějšího biotopu chráněných druhů brouků v kaňonu Vltavy, jako je třeba roháč či tesařík broskvoňový. Jeho nález na dvou nově vytvořených lokalitách je podle Kříže důkazem toho, že tyto zásahy fungují.

Tesařík broskvoňový je podle entomologa Jana Farkače v Česku na pokraji vyhubení. Tento druh je znám jen ze tří míst, podél břehu Vltavy od Křepenic po Štěchovice půjde s největší pravděpodobností o nejsilnější populaci. Vyskytuje se na skalních výchozech, kde je vázaný na teplomilnou doubravu, zakrslé prosvětlené lesní porosty s dominancí dubu zimního nebo dubu šípáku. "To, co uskutečňuje Český svaz ochránců přírody Vlašim na vltavských stráních, je prakticky jediná možnost jak zabránit vyhubení druhů, jako je například zmíněný tesařík broskvoňový," dodal Farkač.

Zájemci se mohou s projektem ČSOP Vlašim seznámit na webu motyli.csopvlasim.cz a na informačních tabulích přímo v lokalitách. Ochránci plánují také vycházky pro místní obyvatele i turisty.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist