https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-zbavuji-rybnik-v-decine-pretrhanych-rybarskych-vlascu-zamotavaji-se-do-nich-vodni-ptaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody zbavují rybník v Děčíně přetrhaných rybářských vlasců. Zamotávají se do nich vodní ptáci

27.11.2017 12:47 | DĚČÍN (ČTK)
Rybník pod zámkem v Děčíně dnes čistí ornitologové a ochránci přírody. Na člunu brázdí vodou a pomocí kotvy zbavují dno přetrhaných vlasců, do nichž se zamotávají vodní ptáci. Hlavně u labutí bývají následky zranění vážná a mohou kvůli protržení jícnu háčkem i uhynout. Ilustarční foto.
Rybník pod zámkem v Děčíně dnes čistí ornitologové a ochránci přírody. Na člunu brázdí vodou a pomocí kotvy zbavují dno přetrhaných vlasců, do nichž se zamotávají vodní ptáci. Hlavně u labutí bývají následky zranění vážná a mohou kvůli protržení jícnu háčkem i uhynout. Ilustarční foto.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | DESOP - Záchranná stanice živočichů Plzeň
Rybník pod zámkem v Děčíně dnes čistí ornitologové a ochránci přírody. Na člunu brázdí vodou a pomocí kotvy zbavují dno přetrhaných vlasců, do nichž se zamotávají vodní ptáci. Hlavně u labutí bývají následky zranění vážná a mohou kvůli protržení jícnu háčkem i uhynout. Čistí se také břehy rybníka, kde se potkávají rybáři s lidmi, kteří krmí vodní ptactvo.
 

Brigádu svolali ornitologové. "Na začátku listopadu jsem při běžné kontrole narazil na labuť, která táhla za sebou vlasec, pět dní poté kolega vytáhl tu samou labuť s háčkem a návnadou v noze," řekl ornitolog Miroslav Půlpán.

Případů zranění labutí je podle Půlpána hodně. Loni jich ošetřili 15 v okrese Děčín, letos dvě. Na pomoc si do Děčína dnes přizvali strážce ze Správy národního parku České Švýcarsko, kteří přivezli člun, vyčistit vše ze břehu by možné nebylo. "Usoudili jsme, že je nutné jednat rychle, abychom předešli dalším zraněním, poté teprve budeme jednat dál s rybářským svazem o dalším postupu," řekl mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Do vlasců se mohou zamotávat i další vodní ptáci, kterých je na zámeckém rybníků nespočet druhů, labutě jsou ale sledované. Před rokem na rybníku ve Staré Olešce nedaleko Děčína po obdobném čištění zůstal kýbl plný návazců, trojháků, návnad, háčků, krmítek.

Bez vlasců se ryby chytat nedají, vyřešit problém tak podle rybáře a ochránce přírody Jiřího Bauera nebude jednoduché. "Neštěstí je, že tady se schází u jedné vody rybáři a lidé, kteří krmí ptactvo. To v honbě za potravou přestává být obezřetné a lehce se u břehu do něčeho zamotá," uvedl. Horší než vlasce v rybníku je podle něj ze strany rybářů nepořádek na břehu. I kvůli němu přistavilo město kontejnery a na úklid vyčlenilo pracovníky.

Ornitologové nyní připravují informační tabulky, na nichž se lidé dozví podrobnosti ke krmení ptáků. "Například i to, že lepší než čerstvý chléb a rohlíky je pro vodní ptactvo mrkev a petržel," uvedl Půlpán. Na břehu rybníka by se mohly tabule objevit na začátku příštího roku.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist