https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-zivotniho-prostredi-zaluji-albanii-kvuli-vystavbe-letiste-v-ricni-delte
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci životního prostředí žalují Albánii kvůli výstavbě letiště v říční deltě

7.2.2023 10:35 | TIRANA (ČTK)
Město Vlora v Albánii.
Město Vlora v Albánii.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ochránci životního prostředí podali žalobu proti kontroverzní stavbě letiště u jihoalbánského města Vlora. Podle nich projekt zničí přilehlou rezervaci v říční deltě, informovala agentura DPA.
 

Letiště má být vybudováno v deltě řeky Vjosa, která se zde vlévá do Jaderského moře. Ohrožena je také laguna Narta - jedinečný mokřad, který je domovem plameňáků, pelikánů, volavek a dalších druhů vzácného ptactva.

Stavební práce na letišti vzdáleném asi 150 kilometrů jižně od Tirany začaly loni v listopadu. Vláda premiéra Ediho Ramy asi od něj slibuje nový impuls pro rozvoj cestovního ruchu. Očekává se, že letiště po dokončení odbaví až dva miliony cestujících ročně.

Výstavba letiště Vlora hrozí znehodnotit "poslední neporušený přírodní klenot Evropy", řekl na pondělním brífinku v albánském hlavním městě Tiraně ředitel ekologické organizace PPNEA Aleksandër Trajçe. "Ničíme však právě ty hodnoty, o nichž předpokládáme, že za nimi turisté budou přijíždět," dodal.

Podle PPNEA vláda při schvalování výstavby porušila řadu zákonů a mezinárodních závazků týkajících se ochrany přírodních rezervací. Rozhodnutí vlády, kterým snížila stupeň ochrany území určeného pro letiště uprostřed delty Vjosy, bylo podle ní rovněž nezákonné.

PPNEA napadla rozhodnutí vlády u albánského správního soudu, přičemž soudní řízení má začít ještě tento týden. Další žaloba proti výstavbě letiště byla soudem prvního stupně zamítnuta s odůvodněním, že PPNEA nemá ve věci postavení žalobce. O odvolání proti tomuto verdiktu rozhodne soud vyšší instance.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

7.2.2023 17:42
Někdy je lepší takovým skupinám nepodlehnout. Vždyť i u nás jsme měli "Jihočeské matky" a podobná obskurní seskupení, u kterých čas ukázal, že ustoupit jim by byla chyba.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist