Dnes je Světový den oceánů. Jeho letošní myšlenkou je ochrana před znečištěním plasty
Podle OSN se odhaduje, že při rychlosti, s jakou vyhazujeme produkty z plastů, bude do roku 2050 v oceánu více plastů než ryb. Podle posledních zpráv se drobné částečky mikroplastů nachází i na nejopuštěnějším bodu na Zemi, v tichomořské oblasti Point Nemo. Laboratorní analýza vzorků vody a sněhu, které nasbírala posádky lodi Greenpeace při své nedávné tříměsíční expedici u břehů Antarktidy, potvrdila přítomnost mikroplastových částeček a nebezpečných chemikálií.
Téměř všechny živé organismy na zemi jsou nějakým způsobem závislé na oceánech. Oceány mají důležitou úlohu v zachování klimatu a počasí, distribuci solární energie a pohlcování uhlíku. Pobřežní a mořská biodiverzita je pod stále větším tlakem. Oceány a mořské zdroje jsou velmi důležité pro obyvatelstvo pobřežních oblastí. Asi 40 % obyvatel světa žije ve vzdálenosti do 100 kilometrů od pobřeží a vystavuje pobřežní zdroje neudržitelné zátěži. I když nemáte oceán na dosah, ovlivňuje vzduch, který dýcháte, vodu, kterou pijete a potraviny, které jíte. 97 procent rybářů žije v rozvojových zemích a rybolov je jejich hlavním zdrojem obživy a příjmů.
Evropská komise začala znečištění oceánů plasty řešit. Podle ní obyvatelé Evropy každoročně vygenerují na 25 milionů tun plastového odpadu. K recyklaci se ale shromáždí jen necelých třicet procent. Ve snaze lépe chránit životní prostředí a omezit znečištění oceánů Evropská komise navrhla zákaz jednorázových plastových brček, nádobí i některých dalších plastových výrobků na jedno použití.
Světový den oceánů byl vyhlášen v roce 1992 na Konferenci OSN o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru. Poprvé se však začal slavit až v roce 2009. Při příležitosti Světového dne oceánů se po celém světě koná řada vzdělávacích akcí.
Přečtěte si také |
Mariánský příkop, nejhlubší místo na světě. Najdete tu plastovou tašku i plechovku od koly
reklama