https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranu-lokality-louky-u-prelouce-vlada-vcera-schvalila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochranu lokality Louky u Přelouče vláda včera schválila

21.1.2020 00:30 | PRAHA (ČTK)
Ochranu lokality Louky u Přelouče na východě Čech a stanoviště bahnité břehy řek se dvěma typy rostlinstva, které se na územích s bahnitými a písečnými náplavami vod vyskytují, včera schválila vláda. / Ilustrační foto
Ochranu lokality Louky u Přelouče na východě Čech a stanoviště bahnité břehy řek se dvěma typy rostlinstva, které se na územích s bahnitými a písečnými náplavami vod vyskytují, včera schválila vláda. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ochranu lokality Louky u Přelouče na východě Čech a stanoviště bahnité břehy řek se dvěma typy rostlinstva, které se na územích s bahnitými a písečnými náplavami vod vyskytují, včera schválila vláda. Informoval o tom tiskový odbor kabinetu. Vláda tak prostřednictvím návrhu svého nařízení vyhověla požadavkům, které vyplývají z evropské směrnice o ochraně přírodních stanovišť, volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin.
 

Jednou z podmínek před vstupem Česka do Evropské unie bylo vytvoření národní části evropské soustavy chráněných území Natura 2000. V ČR se skládá ze dvou typů chráněných území - ptačích oblastí a evropsky významných lokalit (EVL), píše se v důvodové zprávě. Na základě evropské směrnice byl pro Česko vytvořen takzvaný referenční seznam evropsky významných typů přírodních stanovišť a rostlinných a živočišných druhů, které se vyskytují v ČR a pro které by měly být vyhlášeny EVL.

Návrhem bude zařazeno území Louky u Přelouče na národní seznam EVL, přírodní stanoviště bahnité břehy řek s vegetací svazů Chenopodion rubri a Bidention bude doplněno mezi předměty ochrany stávající EVL Porta Bohemica, jež je kaňonovitým údolím Labe. Tyto návrhy byly dříve opakovaně vyřazeny kvůli meziresortním konfliktům, což nebylo z hlediska směrnice přípustné a Evropská komise to vnímala jako nedodržení ustanovení směrnice.

Louky u Přelouče jsou rozsáhlým území s mnoha loukami, na kterých se dlouhodobě vyskytují stovky modrásků očkovaných a bahenních. V některých letech to bylo až 10.000 jedinců. Výměra lokality je 133,5 hektaru.

Náplavy řeky Labe v tomto stanovišti jsou podle ministerstva poměrně rozsáhlé, relativně stálé, s vzácnými druhy a biotopovými specialisty. "Jejich struktura a funkce je příznivá a díky velikosti a šířce koryta Labe, ve kterém se tvoří, poskytují vhodné stanoviště pro druhy světlomilné, teplomilné, vázané především na bezlesá travinná společenstva, a celkově pro druhy v biotopech ČR do jisté míry vzácné," uvedl resort.

Území EVL Porta Bohemica podle něj nelze vnímat odděleně. "Je součástí ve středoevropských podmínkách unikátního kontinua stanoviště bahnitých (štěrkopískových) náplavů zahrnujícího též dlouhý úsek přírodě blízkého toku řeky Labe v Německu - i v tomto kontextu postrádá absence adekvátní ochrany stanoviště v této EVL logiku," dodalo ministerstvo.

Svaz Chenopodion rubri zahrnuje úzce specializovanou vegetaci jednoletých druhů. Podle databáze české flóry a vegetace Pladias v něm převažují druhy, které dobře snášejí zasolení půd, zejména merlíky a lebedy. Svaz Bidention tvoří porosty vysokých jednoletých druhů pryskyřníku, šťovíku, rdesna, dvouzubce či řepně.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

A

Alena Lyskova

21.1.2020 08:44
Už teď mi je té lokality lito a všech, kteří na ní hospodaří. Úředník chrochtá blahem.
Odpovědět
JK

Jakub Kašpar

21.1.2020 09:33 Reaguje na Alena Lyskova
Jakože by hospodáři bylo lépe, kdyby byla louka zatopená plavebním stupněm Přelouč, než když takhle dostal ochranu způsob, kterým se hospodář o louku stará? Nějak mi logika vašeho uvažování uniká, paní Lysková.
Odpovědět
A

Alena Lyskova

21.1.2020 11:28 Reaguje na Jakub Kašpar
Asi jste nikdy nehospodařil na pozemcích pod ochranou státu. To je na dlouho.
Odpovědět
MM

Martin Mokrejš

24.1.2020 20:53 Reaguje na Alena Lyskova
Dobrý den, využíváte dotaci 173 EUR/ha na vašich modráskových loukách? Mohla byste, stačí o to požádat na SZIFu, ve vašem případě by to neměl být žádný problém: http://eagri.cz/public/web/file/479833/D_AEKO_Osetr_trav_porostu.pdf , strana 7.
Odpovědět
Anyr

Anyr

21.1.2020 16:46 Reaguje na Alena Lyskova
Poslední dobou, když tu čtu to podporování ničení přírody, nadávání na jakýkoliv náznak ochrany, a chce se mi sem tam rýpnout, případně udělat něco záslužnějšího, tak mi v hlavě začne běhat Hippokratovo "pomáhat - nebo alespoň neškodit", a to se pak do prdele posílá těžko i taková Lysková (beztak si jen Kája Padevět změnil nick - chtělo by to uvádět v diskuzích část IP adresy pisatelů, vážená redakce :D).

Ach jo. Budu muset seknout s antickými mudrci, jinak se v téhle zemi zblázním, a opět to přičíst komunistické diktatuře, že vytvořila dvě generace omezenců, kteří se ani s přístupem ke všem vědomostem světa nedokáží ani trochu probudit. A navíc to předávají dál.
Bože, ty víš, jak mi to je líto.
Odpovědět
A

Alena Lyskova

22.1.2020 19:11 Reaguje na Anyr
Klidně mě bez výčitek pošlete i někam jinam, já se neurazím. Jsem opravdu Lysková a respektuji opačný názor, máte jistě jiné životní zkušenosti o které se opíráte a také odbornější vzdělání. Vyjadřuji jen svůj pohled na věc od toho je diskuze. Zdraví Lysková
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist