https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-brezna-bude-pro-zadatele-o-dotace-z-oprav-dum-po-babicce-3-5procentni-uver
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od března je pro žadatele o dotace z Oprav dům po babičce 3,5procentní úvěr

1.3.2024 01:01 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí (MŽP) začne od března poskytovat žadatelům o dotace z programu Oprav dům po babičce výhodnější 3,5procentní úvěr. Úřad ho vyjednal s Asociací českých stavebních spořitelen (AČSS) a Českou bankovní asociací (ČBA) kvůli tomu, aby byl dotační program vhodný k rekonstrukci rodinných domů dostupnější pro více lidí. Za necelých šest měsíců si o dotaci v programu požádalo 1232 lidí a reálně by se podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) mohl počet v letošním roce pohybovat mezi 5000 až 6000 žadateli. Do roku 2030 počítá se 40 000 zájemci o podporu z programu.
 

"Část finančních prostředků dostanou žadatelé předem formou nevratné dotace, zbytek si půjčí ve srovnání s běžnými úvěry za poloviční úrok. Splátky úvěru budou nízké a mohou být rozloženy až na 20 let i více. Díky takto nastaveným parametrům kofinancování mají domácnosti možnost snížit své náklady na bydlení ihned, benefity v podobě nízkých účtů za energie však budou čerpat už napořád," řekl Hladík.

Peníze na úvěr poskytnou s polovičním podílem Státní fond životního prostředí (SFŽP) z Modernizačního fondu a finanční instituce z vlastních zdrojů. Pro letošní rok byla maximální výše roční sazby nákladů zastropována na 3,5 procenta, snižovat by se ale podle Hladíka měla v reakci na pokles úrokových sazeb ze strany České národní banky. Výše zvýhodněného úvěr by se tak měla aktualizovat zhruba každého půl roku. Úvěr může být poskytnut až do dvojnásobné výše dotace.

Na komplexní zateplení domu je možné přes program získat až milionovou dotaci a na jednotlivé dílčí opatření, jako jsou zřízení fotovoltaiky, kotlů, tepelných čerpadel, zelené střechy a dalších, maximálně 200 000 korun. K celkové částce mohou žadatelé získat bonus ve výši 50 000 korun za každé nezaopatřené dítě v domácnosti, 10 000 korun za každé kombinované dílčí opatření a dalších deset procent získají žadatelé ze znevýhodněných regionů. Podpora vyplacená předem nesmí přesáhnout více než polovinu realizačních výdajů.

Program Oprav dům po babičce je určen především pro mladé rodiny. Žadatel musí být ekonomicky aktivní, tedy musí být zaměstnaný, podnikat nebo si hledat práci. Nesmí vlastnit žádnou další nemovitost určenou pro bydlení, může ale mít polnosti a lesy. Zároveň všichni členové domácnosti musí mít v podpořené nemovitosti trvalý pobyt a deset let od dokončení projektu ji musí k bydlení využívat. To se nevztahuje na děti, které se osamostatní. O nový úvěr mohou žádat i ti, kteří již dotaci v programu Oprav dům po babičce získali v předchozích měsících.

Některá média dříve upozorňovala na to, že zájem o program není vysoký. Loni v prosinci požádalo po necelých třech měsících o podporu 600 lidí a nyní po necelém půlroce je to dvojnásobek. Dosažení cíle 40.000 zájemců v roce 2030 je tak podle Hladíka realistický.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist