https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-havarie-tankeru-prestige-u-spanelskych-brehu-uplyne-15-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od havárie tankeru Prestige u španělských břehů uplyne 15 let

13.11.2017 08:00 | MADRID/PRAHA (ČTK)
Ekologická katastrofa po havárii ropného tankeru Prestige v roce 2002 u španělského pobřeží.
Ekologická katastrofa po havárii ropného tankeru Prestige v roce 2002 u španělského pobřeží.
Před 15 lety, 13. listopadu 2002, havaroval u severozápadního pobřeží Iberského poloostrova tanker Prestige a způsobil největší ekologickou katastrofu v dějinách Španělska. Loď provozovaná řeckou společností, ale plující pod bahamskou vlajkou, vezla v nádržích zhruba 77.000 tun těžkého topného oleje. U pobřeží Galicie ji zastihla bouře, která vážně poškodila jednoplášťový trup a způsobila únik části ropných látek do moře.
 

Z obavy před ekologickou katastrofou odmítlo havarovaný tanker přijmout ve svých přístavech Španělsko i Portugalsko. Loď byla naopak vlečena od pobřeží a 19. listopadu se asi 250 kilometrů od břehů Španělska rozlomila na dvě části a klesla ke dnu. Do moře se vylilo na 64.000 tun, které znečistily 2600 kilometrů pláží ve Španělsku, ale také ve Francii a v Portugalsku. Odčerpání zbylých 13.600 tun oleje z potopeného vraku stálo španělskou vládu 100 milionů eur.

Loni v lednu vyměřil španělský nejvyšší soud dvouletý trest vězení kapitánu tankeru. Apostolos Manguras, jehož soud nižší instance v roce 2013 viny zprostil, způsobil podle verdiktu katastrofu svou nedbalostí. Před soudem původně stála trojice mužů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist