https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-vcerejska-musi-byt-psi-starsi-nez-ctvrt-roku-byt-ocipovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od včerejška musí být psi starší než čtvrt roku být očipovaní

2.1.2020 00:13 (ČTK)
Od včerejška musí být všichni psi starší tří měsíců očipovaní, jinak majitelům hrozí pokuta až 20.000 korun. / Ilustrační foto
Od včerejška musí být všichni psi starší tří měsíců očipovaní, jinak majitelům hrozí pokuta až 20.000 korun. / Ilustrační foto
Od včerejška musí být všichni psi starší tří měsíců očipovaní, jinak majitelům hrozí pokuta až 20.000 korun. Zavádí to novela veterinárního zákona. Centrální registr psů však zatím neexistuje, vznikne až od roku 2022. Prezidentka Komory veterinárních lékařů ČR Radka Vaňousová v druhé polovině prosince řekla, že je očipováno kolem 70 procent psů. Veterináři zájem majitelů psů očekávají i v lednu.
 

Podle provozovatele psího útulku v Polné Jiřího Dvořáka tak může nyní nastat situace, že strážníci, kteří jsou stejně jako veterináři vybaveni čtečkami čipů, sice čip přečtou, ale pokud není zaregistrovaný, jako by ho pes neměl. Strážníci upozorňují na to, že dohledávání majitelů ztracených psů ve více databázích trvá delší dobu.

Veterináři již dříve uvedli, že neplánují přepadové kontroly psů na ulicích, pokud však budou kontrolovat některý chov, bude se to týkat i očipování. Lidé se také mohou připravit na kontroly na výstavách nebo v útulcích.

Zatím existuje několik dílčích databází, lidé ale nemají povinnost nechat zvíře s čipem zaregistrovat. Podle slánského veterináře Jaroslava Fidlera měli zákonodárci nejdříve vytvořit centrální registr a až poté zavést povinné čipování. Mikročipy mají nejen zajistit identifikaci zvířete a snadnější dohledání majitele, cílem novely je také zamezit fungování tzv. množíren psů, tedy míst, kde se zvířata chovají pro zisk z prodeje štěňat. Na nečipovaného psa se od včerejška pohlíží, jako by neměl platné očkování proti vzteklině, za což hrozí pokuta.

Podle ministerstva zemědělství je vznik centrálního registru odložen až na rok 2022 proto, aby se stihl řádně připravit a technicky a finančně zajistit.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist