https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odborna-firma-kurovce-muze-zastavit-horky-vzduch
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kůrovce může zastavit horký vzduch, tvrdí firma Thermo Sanace

11.6.2018 00:10 | BRNO (ČTK)
Základem péče o lesní porosty je vyhledání napadených stromů, kácení a odvoz kulatiny na skládky. Tím ale problém s kůrovcem podle firmy nekončí, protože ve skladovaném dřevě se vyvíjejí další generace hmyzu. / Ilustrační foto lýkožrouta
Základem péče o lesní porosty je vyhledání napadených stromů, kácení a odvoz kulatiny na skládky. Tím ale problém s kůrovcem podle firmy nekončí, protože ve skladovaném dřevě se vyvíjejí další generace hmyzu. / Ilustrační foto lýkožrouta
Licence | Volné dílo (public domain)
Podle společnosti Thermo Sanace, která se specializuje na ošetření dřeva napadeného hmyzem, může kůrovce zastavit horký vzduch. Při ohřevu napadené kulatiny podle firmy dojde k usmrcení všech vývojových stádií tohoto hmyzu, což je účinnější a šetrnější než použití chemické látky.
 

Základem péče o lesní porosty je vyhledání napadených stromů, kácení a odvoz kulatiny na skládky. Tím ale problém s kůrovcem podle firmy nekončí, protože ve skladovaném dřevě se vyvíjejí další generace hmyzu. Metody, které byly v minulosti používány, přitom měly podle Nasswettrové jen omezenou účinnost.

Firma na kulatinu zkusila použít takzvanou horkovzdušnou sanaci, která se používá při záchraně památkových dřevěných objektů. Výsledky experimentu byly podle Nasswettrové jednoznačné. "Při ohřevu kůrovcem napadené kulatiny na teplotu 55 stupňů Celsia po dobu 60 minut dochází k usmrcení všech vývojových stádií tohoto hmyzu, které se pod kůrou kulatiny nacházejí," uvedla Nasswettrová. Doplnila, že celý proces ohřevu je monitorovaný a zaznamenávaný termoelektrickými snímači a k jeho vyhodnocení je využíván speciální software.

Podle firmy tak lze vytěženou kulatinu horkým vzduchem sanovat přímo na k tomuto účelu vytvořených skládkách za použití mobilních horkovzdušných agregátů a termoizolační fólie. "Tato metoda se jeví jako účinný způsob, jak zamezit dalšímu šíření škůdce při skládkování a převozu napadeného dřeva," uvedla Nasswettrová. V současnosti se podle ní připravuje použití tohoto způsobu likvidace kůrovce v praxi.

V některých lokalitách se objevuje až desetinásobné množství kůrovců, uvedl už dříve odborník z portálu Kůrovcové info Jan Příhoda. Podle měření, do kterého se letos zapojilo 161 lesníků, kteří vkládají do aplikace data ze 473 odchytových míst po skoro celé zemi, v 80 procent z 58 porovnávaných okresů výrazně vzrostla populace lýkožrouta smrkového. V 33 okresech je meziroční nárůst více než 100 procent a ve 13 okresech byl odchycen dokonce více než pětinásobek brouků. Podle Příhody jde o obrovskou živelní kalamitu, jejíž dopady se člověk musí snažit omezit, ale není v silách lesníků ji úplně a na celém území zastavit.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

11.6.2018 12:15
Celá desetiletí si několik hochštaplerů a diletantů zahrávalo s ohněm při drancování lesů a nyní se ho budou snažit, prakticky ti samí, hasit. A účtenku chtějí zase hodit na daňové plátce. Jinými slovy - zisky z drancování kapitalizovat a ztráty z řešení krizové situace socializovat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist