https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-budou-v-jihlavskych-vrsich-kontrolovat-doupne-stromy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci budou v Jihlavských vrších kontrolovat doupné stromy

10.6.2023 01:50 | JIHLAVA (ČTK)
Modrým trojúhelníkem jsou podle České společnosti ornitologické značeny odumřelé stromy, doupné stromy a hnízdiště vzácných druhů. Označený strom se nekácí, dokud úplně nezetlí.
Modrým trojúhelníkem jsou podle České společnosti ornitologické značeny odumřelé stromy, doupné stromy a hnízdiště vzácných druhů. Označený strom se nekácí, dokud úplně nezetlí.
Zdroj | Lesy ČR
Odborníci budou v Jihlavských vrších kontrolovat obsazenost takzvaných doupných stromů. Chtějí zjistit, jak moc dutiny stromů využívají k hnízdění sýci rousní i další druhy ptáků. Na ochraně lesních druhů sov i dalších druhů ptáků hnízdících v dutinách stromů spolupracuje Kraj Vysočina s Českou společností ornitologickou (ČSO), Lesy ČR a několika dalšími vlastníky lesů, informovala mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.
 

Pomocí stromolezecké techniky chtějí odborníci zkontrolovat 400 hnízdních dutin. Kraj na to přispěje 87 000 korun. Na ochraně lesních druhů sov a dalších ptáků hnízdících v dutinách stromů spolupracuje Vysočina od roku 2019.

V roce 2007 označili ornitologové na Vysočině 350 doupných stromů. Nyní už je stromů značených modrým trojúhelníkem v kraji takřka 3700.

Doupný strom má dobře vyvinutou přírodní dutinu. Vzniknout mohla vydlabáním, jak to zvládají zejména datlovití ptáci, nebo v důsledku narušení jádrového dřeva kmene hnilobami. Přítomnost dutin prozrazují také otevřené suky po vypadlých větvích.

Modrým trojúhelníkem jsou podle České společnosti ornitologické značeny odumřelé stromy, doupné stromy a hnízdiště vzácných druhů. Označený strom se nekácí, dokud úplně nezetlí. "Pokud není na konkrétním místě domluveno jinak, může být podle smlouvy podepsané s Lesy ČR označeno maximálně pět stromů na hektar lesa," uvedla ČSO na svém webu.

Na Vysočině hnízdí sedm druhů sov - výr velký, sova pálená, sýček obecný, puštík obecný, kulíšek nejmenší, sýc rousný a kalous ušatý. Sovy vyhledávají k hnízdění různá stanoviště. Převažují lesní druhy, které k hnízdění vyhledávají dutiny stromů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

10.6.2023 19:17
A není to málo, Antone Pavloviči? Rozumný kompromis by by tak 10 ks/ha.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.6.2023 07:39 Reaguje na Slavomil Vinkler
I těch 5/ha je dobré číslo, kéž by to tak sledovali a dělali všude. Hodně druhů (sýkory, plši, myšice) využívají i duté pařezy, na což se rádo zapomíná, bo všichni pod pojmem dutina si vybaví ďouru někde vysoko na stromě. No a nezanedbatelný význam mají i budky, ve kterých se dá krásně bionomie sledovat.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist