https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-chystaji-opatreni-kdyby-medved-na-valassku-dal-skodil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci chystají opatření, kdyby medvěd na Valašsku dál škodil

11.10.2018 07:17 | VSETÍN (ČTK)
Medvědem zničený včelín.
Medvědem zničený včelín.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | CHKO Beskydy
Odborníci z CHKO Beskydy chystají opatření, která by byli nuceni použít, kdyby se medvěd vyskytující se na Valašsku a na Zlínsku před zimou nestáhnul zpět do lesů. Medvěd v regionu potrhal od poloviny září devět ovcí a dvě kozy, nikdy je však nežral. Zničil také šest včelínů a jednu třešeň, objevil se i v blízkosti lidských obydlí. Pokud by byl výskyt medvěda ještě častější, existuje možnost jej odchytit a odvézt do zoologické zahrady či vypustit v přírodě na jiném místě, případně ho uspat a nasadit mu obojek a monitorovat ho.
 

Odborníci však doufají, že se medvěd před zimou sám vrátí zpět do lesů a nebude třeba situaci řešit, řekl František Šulgan ze Správy CHKO Beskydy. "Ani nám to není lhostejné, i veřejnost očekává nějaké skutky a činy, nejen že to budeme monitorovat a vyhodnocovat škody. Nebereme to na lehkou váhu," uvedl Šugan. Právě proto mají podle něj experti připraveny i různé varianty toho, co by bylo možné udělat. Již nyní mají myslivci pokyn při setkání s medvědem pokusit se jej zastrašit střelbou do vzduchu. K zaplašení je možné také použít gumové broky, které se střílí do svaloviny, aby to medvědovi neublížilo.

Podle Šulgana je možné nadále pokračovat v monitoringu, tedy vyhodnocování toho, jak se zvíře chová, jaké způsobuje škody, na co se zaměřuje. "Zdejší prostředí mu nahrává. Má nachystané úly, kolikrát nezabezpečená hospodářská zvířata. Je hodně ovoce, opuštěných sadů, je zde roztroušená zástavba," uvedl Šulgan. Kdyby medvěd nadále likvidoval úly a útočil na zvířata, je možné jej odchytit a odvézt do zoo či do jiného přirozeného prostředí.

"V tom případě ale musíme požádat majitele nebo správce pozemku, že ho tam můžeme vypustit, což není jednoduché," uvedl Šulgan. Možností je také medvěda uspat, dát mu obojek a sledovat ho. "Je to ale složité, pohybuje se na velkém území. Navíc se tím moc nevyřeší, i když ho odchytíte a odvezete daleko, ale je zvyklý chodit na med, tak je na to naučený, má v sobě už ten návyk," řekl Šulgan.

Kdyby medvěd chtěl napadnout člověka, podle Šugana by to skončilo zastřelením medvěda. "To už je konečné poslední řešení, k tomu doufám, že vůbec nedojde," uvedl odborník. Medvěd, který se vyskytuje v regionu, je zřejmě mladé čtyřleté zvíře, pohybuje se po velkém území. "Očekáváme, že kdyby se to nějak nestupňovalo, kdyby si lidé nějak víc hlídali zvířata, byl by nucen hledat potravu v přirozeném prostředí a on se stáhne třeba i na Slovensko nebo do hor do Javorníků, kde přečká zimu," uvedl Šulgan.

Dnes se však medvěd objevil ve Velké Lhotě u Valašského Meziříčí. "Je fakt, že už je trochu drzý, přibližuje se. Dal se přes otevřené zahrady, přišel na cestu, kde narazil na plot, a proto šel po cestě. Když se objevili lidé, tak utekl," poznamenal expert.

V regionu se zřejmě vyskytuje ještě jeden medvěd, a to v okolí Velkých Karlovic na Vsetínsku, ten však žije schovaný v lese. Na česko-slovenském pomezí jsou medvědi dlouhodobě, jde však vždy jen o několik jedinců, zato na Slovensku je nyní podle odhadů asi 1200 medvědů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

11.10.2018 19:46
Podle info se medvěd chová jako typický zabiják, oběť nesežere. Je tedy jasné že potřebuje pach krve, adrenalin, spát zřejmě nechce. Takové zvíře nemá v hustě obydleném území českých a moravských hor vůbec co pohledávat. Odchytit a do ZOO. Stejné nebezpečí v budoucnu a po zesílení představují volně se množící vlčí smečky. Česká hustě obydlená krajina krajina je malé loviště jednou se nám tyhle experimenty vymsí.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist