https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-z-mendelovy-univerzity-vysazeli-na-sokotre-1500-kadidlovniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci z Mendelovy univerzity vysázeli na Sokotře 1500 kadidlovníků

10.12.2022 00:41 | BRNO (ČTK)
Tým odborníků z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně zvýšil na jemenském ostrově Sokotra o 7,5 procenta populaci unikátních kadidlovníků, jejichž počet v posledních deseti letech výrazně klesá a hrozí jim vyhynutí. Objevili i deset nových kříženců, uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
 

Vědci ve spolupráci s místními komunitami vypěstovali 1500 sazenic chráněných proti okusování koz. Zatím zmapovali 13 000 stromů z celkového počtu 20 000 kadidlovníků na ostrově, uvedl Petr Maděra z Ústavu lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie. Stromy slouží pro výrobu kadidel, ale i pro vůně a slouží i v lidové medicíně.

Ostrov Sokotra patří Jemenské republice. Leží na pomezí Adenského zálivu a Indického oceánu. Podle Pospíchalové skoro každý druh stromu na Sokotře neroste nikde jinde na světě. Vědci spolupracují na ochraně sazenic kadidlovníků s komunitami, které je pěstují i v domácích zahradách. "Podporují tak obnovu dřevin, které stárnou a hrozilo by jim vyhynutí kvůli narůstajícímu pastevectví, vlivu škodlivého hmyzu a ničivým cyklónům," uvedla Pospíchalová.

Právě zvířata jsou pro mladé stromky největší hrozbou. Na každého obyvatele připadají čtyři kozy, plus ovce, krávy a velbloudi. Vědci proto založili šest území, ve kterých chrání kadidlovníky oplocení. Díky tomu mohou rostliny přirozeně zmlazovat. "Tam, kde je nedostatek přirozeného zmlazení, vysazujeme sazenice ze školky, kterou jsme pro tento účel též založili. Dále jsme podpořili založení padesáti domácích zahrad, kde lidé spolu se zeleninou pěstují i kadidlovníky," uvedl Maděra.

Podle sociologických průzkumů se vztah místních obyvatel ke stromům výrazně zlepšil. Často uvádějí, že jsou ochotní změnit své pastevecké zvyky. „Někteří přestali ve svém území sekat větve z kadidlovníků pro dobytek, jiní sázejí kadidlovníky v domácích zahradách a někteří jsou ochotni dokonce věnovat část pastviny k zalesnění," vyjmenoval Maděra. Na venkově je právě pastevectví hlavní obživou obyvatel. Vedlejší příjmy mají z prodeje pryskyřic, šťávy z aloe nebo medu.

Českým vědcům se kromě známých druhů kadidlovníku podařilo objevit i deset nových kříženců. "Na Sokotře roste 11 druhů, které se mezi sebou mohou křížit, rostou-li blízko sebe. Jde pravděpodobně o evolučně mladý rod.Taková častá hybridizace v přírodě existuje jen u malého množství rodů. Jedinců hybridního původu ale není mnoho, od některých hybridů jsme našli jen jeden strom," řekl Maděra.

Tříletý vědecký projekt v prosinci končí, spolupráce ale bude pokračovat. "Švýcarské nadaci Franklinia se naše výsledky natolik líbí, že nám slíbili prodloužení a budou náš projekt brát jako modelový," dodal Maděra. Odborníci z univerzity působí na Sokotře přes 20 let. Nyní se chystají s podporou guvernéra ostrova vysadit alej stromů u silnice vedoucí k letišti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.12.2022 16:36
Sisyfos má své následovníky. Chtěl bych to vidět za deset let. Ale jako příklad pro domorodce dobré, třeba to poslouží jako inspirace a k zamyšlení, zda těch koz potřebují tolik.
Odpovědět
KB

Karel Březina

14.12.2022 19:54
Dobrý počin. Může to nakonec být sysifovská práce, ale bohuižel jen tudy vede cesta k záchraně. Gratuluji.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist