https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ode-dneska-stat-odpousti-placeni-poplatku-za-obnovitelne-zdroje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ode dneška stát odpouští placení poplatků za obnovitelné zdroje

1.10.2022 16:50 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Stát od dnešního dne až do konce příštího roku odpouští placení poplatků za obnovitelné zdroje energie (POZE). Domácnosti i firmy tak ušetří 599 korun za každou megawatthodinu (MWh) elektřiny. Vláda chce tímto opatřením pomoci s vysokými cenami energií.
 

V průměru jedna domácnost v České republice podle energetické společnosti ČEZ spotřebuje kolem tří MWh elektřiny ročně. Taková domácnost by tak ve srovnání se současným stavem ušetřila za rok 1797 korun. Domácnost, která má ale spotřebu například deset MWh elektřiny, by ušetřila už 5990 korun.

U domácností se odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje zkombinuje letos ještě s příspěvkem přes takzvaný úsporný tarif, domácnosti podle výše spotřeby dostanou příspěvek 2000 nebo 3500 korun. Od listopadu by se pak v zálohách za energie měly projevit vládou stanovené maximální ceny elektřiny a plynu, které ministři stanovili na šesti korunách včetně DPH za kilowatthodinu silové elektřiny a na třech korunách za kilowatthodinu plynu.

Příspěvek podporovaným zdrojům energie (POZE) loni v Česku činil 43,2 miliardy korun, meziročně klesl o 2,1 miliardy korun. Vyplývá to z dat, které na webu zveřejnil Operátor trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 470 miliard korun. Stát loni na dotaci poskytl stejně jako v předchozích letech zhruba 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu. Na kolik peněz přesně budou mít tyto zdroje v daný rok nárok, není stanoveno dopředu, záleží vždy na objemu výroby.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

2.10.2022 09:17
Další rozumný a velmi jednoduchý tah, který pomůže normálním lidem.
A zase budou ruští vohnouti pištět, jak je to celý zdupaný, jak vláda pro lidi nic nedělá, prostě normálka.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist