https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odklon-od-fosilnich-paliv-pripravi-tezebni-staty-o-biliony-dolaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odklon od fosilních paliv připraví těžební státy o biliony dolarů

11.2.2021 14:10 | LONDÝN (ČTK)
Závislost na ropě a plynu je markantní v Iráku a Rovníkové Guineji - v obou zemích příjmy z prodeje těchto surovin plní státní pokladnu z více než 80 procent. U dalších sedmi států včetně Saúdské Arábie to je alespoň 60 procent.
Závislost na ropě a plynu je markantní v Iráku a Rovníkové Guineji - v obou zemích příjmy z prodeje těchto surovin plní státní pokladnu z více než 80 procent. U dalších sedmi států včetně Saúdské Arábie to je alespoň 60 procent.
Foto | swisscan / Flickr
Posun k takzvané zelené energii do roku 2040 připraví státy, kde se těží ropa a zemní plyn, až o 13 bilionů dolarů (až 277 bilionů Kč). Uvádí to zpráva, kterou zveřejnila organizace Carbon Tracker a která si všímá finančních dopadů ekologičtějších způsobů produkce energie. Státní pokladna by v některých zemích mohla přijít minimálně o 40 procent příjmů.
 

Světové společenství se kvůli vytrvalému růstu průměrných teplot snaží omezit produkci skleníkových plynů, jejichž významným zdrojem jsou fosilní paliva.

Nezisková organizace Carbon Tracker zkoumá dopady klimatických změn na finanční trhy. Svou novou zprávu popisuje jako budíček pro těžební země a lidi s rozhodovacími pravomocemi. Upozorňuje například, že své prognózy opírali o předpoklad, že poptávka po ropě se bude až do roku 2040 zvyšovat.

To ale podle analytiků Carbon Tracker zřejmě nebude pravda. Pokud mají státy plnit klimatické cíle, které si samy stanovily, bude se muset spotřeba ropy snižovat. Pravděpodobným výsledkem bude, že ceny ropy budou v příštích letech nižší, než si producenti teď myslí. Zpráva analyzuje, co se stane s příjmy vybraných států, pokud se růst průměrné globální teploty omezí na 1,65 stupně Celsia.

Uvedených 13 bilionů dolarů jako výpadek příjmů zpráva porovnává se situací, kdy by se nic nezměnilo a svět pokračoval v těžbě ropy a zemního plynu jako dosud. Zpráva zahrnuje i země, jejichž ekonomika na fosilních palivech závislá není, jako je Británie, Spojené státy, Indie a Čína. Do značné míry však analyzuje hospodářství zemí, pro které bude výpadek příjmů z prodeje ropy naprosto zásadní. Tento seznam zahrnuje 40 zemí a ve zprávě jsou uvedeny jako "Petrostates", tedy ropné státy.

Závislost na ropě a plynu je markantní v Iráku a Rovníkové Guineji - v obou zemích příjmy z prodeje těchto surovin plní státní pokladnu z více než 80 procent. U dalších sedmi států včetně Saúdské Arábie to je alespoň 60 procent.

Některé státy čelí obrovským ztrátám i na celkových příjmech. U sedmi z nich, včetně Angoly a Ázerbájdžánu, je předpokládaná ztráta minimálně 40 procent. Pro dalších 12, včetně Saúdské Arábie, Nigérie a Alžírska, ztráta dosáhne 20 až 40 procent. Pro některé státy Blízkého východu a severní Afriky budou ale tyto dopady mírnější, protože nižší náklady jim poskytnou konkurenční výhodu v globálním zásobovacím řetězci.

Obavy vzbuzuje také vývoj v zemích, které nepatří k významným producentům ropy, ale pokračuje v nich rozvoj nalezišť. Týká se to Ghany, Ugandy či Guyany, které tak zřejmě budou konfrontovat ztrátu potenciálních příjmů, jež si naplánovaly na příští léta. Největším ztrátám mezi zeměmi, které už těží i které se na těžbu teprve chystají, přitom čelí mnohdy ty nejchudší státy.

Urgentním úkolem je proto zaměřit se na diverzifikaci, uvádí zpráva, z které cituje BBC. Diverzifikovat je nutné jak příjmy vlád, tak i strukturu ekonomik.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

11.2.2021 18:03
Tohle je fakt a Rusi si to velmi uvědomují a proto tak intenzivně bojují proti OZE, Green dealu a celé EU.
Ale já to potvažuji za velmi dobrý trend, takový spravedlivější, protože dnes se někdo mohutně balíkuje na ramování vlastní země a ničení klimatu celé Zeměkoule, kdežto ostatní mají houby.
Konečně i Rusi, (nebo Arabové), budou muset začít pracovat......já vím, to jsem silně přehnal......
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

11.2.2021 18:32 Reaguje na Pavel Hanzl
tak zatím EU blokáda Ruska znamenala, že se z Ruska stal vývozce pšenice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.2.2021 18:36 Reaguje na Katka Pazderů
Daleko lepší je vývozce pšenice, než zbraní a hybridní (nebo i horké) války.
Odpovědět
VN

Vilém N

12.2.2021 07:14
Země, která nemají nic, než ropu. Bez ropy bude jejím lidem lépe .. třeba v Evropě. Na to se budeme muset připravit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.2.2021 07:59 Reaguje na Vilém N
A Evropa ropu má? Jak to, že je to jedna z nejbohatějších oblastí Zeměkoule přitom na suroviny je dost chudá? Ta úměra je přímo nepřímá. Čím bohatší země na suroviny, tím chudší. Venezuela, Rusko, Sýrie, Libye, vyjímkou jsou arabské země, kde nekoketovali s komunismsm.
Ale mezi nejbohatší země světa patří Švýcarsko, které nemá ani ťok, nemá ani přístup k moři, ani dost orné půdy. Zajímavé, ČSR na tom byla podobně.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.2.2021 09:09
Nejen těžební státy. I nás připraví o spoustu peněz zdražením veškerých energií i energeticky náročnějších materiálů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.2.2021 09:23 Reaguje na Radim Polášek
Elektřina z OZE je už dnes levnější, nekupujete palivo.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist