https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odlesnovani-amazonskeho-pralesa-v-kolumbii-je-intenzivnejsi-nez-loni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odlesňování amazonského pralesa v Kolumbii je intenzivnější než loni

9.9.2022 00:51 | BOGOTA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Odlesňování amazonského pralesa v Kolumbii je podle ministerstva životního prostředí intenzivnější než loni. V první polovině letošního roku vzrostlo o 11 procent na 52 460 hektarů. Zachování Amazonie je klíčové pro omezení dopadů klimatické změny, jelikož pralesy absorbují množství skleníkových plynů, píše agentura Reuters.
 

V Kolumbii bylo mezi lety 2001 a 2021 vykáceno 3,1 milionu hektarů lesů, z toho 1,86 milionu byl amazonský prales.

Odlesňování v zemi nabralo na intenzitě v roce 2016, kdy levicová guerilla FARC podepsala mírovou dohodu s vládou a svojí demobilizací uvolnila velké oblasti pralesa, který se tak stal přístupný zemědělcům i kriminálním skupinám, které se přesunuly na místa dříve obsazená rebely.

V roce 2019 Kolumbie s Norskem, Británií a Německem souhlasila se zastropováním odlesňování na 100 000 hektarů ročně. Trojice evropských zemí výměnou za dosažené "politické milníky v boji proti odlesňování" poskytuje Kolumbii finance na další environmentální projekty, uvedla norská klimatická organizace NICFI.

Ministryně životního prostředí Susana Muhamadová v srpnu řekla v rozhovoru s agenturou Reuters, že Kolumbie "musí své ochranářské cíle naplňovat v souladu s mezinárodními dohodami".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

9.9.2022 08:45
Neměla by se Evropa raději starat o své lesy? Možná by to pomohlo více
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

9.9.2022 10:22 Reaguje na Michal Uhrovič
Na západ od hranic není žádný velký les, jen intenzivně obdělávaná krajina. Evropa se stará, že dováží dřevo z Amazonie. Když se personalizují globální zisky, vzrůstá regionální bída
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist