https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odra-prisla-od-lonskeho-hromadneho-uhynu-o-polovinu-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odra přišla od loňského hromadného úhynu o polovinu ryb

27.6.2023 00:22 (ČTK)
Polský hraniční přechod z Německa přes řeku Odru.
Polský hraniční přechod z Německa přes řeku Odru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Odra přišla od hromadného úhynu před téměř rokem o více než polovinu ryb. Nejhorší je situace na středním toku řeky, která tvoří velkou část hranice mezi Německem a Polskem. S odvoláním na výsledky měření německých vědců to uvedla agentura DPA. Podle ní panují obavy, že se ekologická katastrofa bude letos opakovat.
 

Za úhynem až 1000 tun ryb z loňského srpna stálo s největší pravděpodobností náhlé zvýšení salinity (slanosti) a s tím související rozšíření toxické řasy. Polská pobočka ekologické organizace Greenpeace dříve uvedla, že za zvýšenou koncentraci soli mohou společnosti těžící černé uhlí v Horním Slezsku.

Německá ministryně životního prostředí Steffi Lemkeová dnes řekla, že v Odře je nutné co nejrychleji snížit vysoký obsah soli, který pravděpodobně pochází z těžby v polské částí povodí této řeky. V Polsku však podle ní dosud nenastala "změna způsobu myšlení".

Mezi politiky i vědci panují obavy, že se masový úhyn ryb bude letos v létě opakovat. "Od března do června letošního roku se koncentrace řas v Odře rovněž prudce zvýšila," uvedl Martin Pusch z německého Leibnitzova institutu pro vodní ekologii a sladkovodní rybolov (IGB). Lemkeová současnou situaci označila za "skličující".


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.6.2023 11:41
Nezbývá než si počkat, až z přítoků Odry se rybí obsádka doplní a řeka zregeneruje.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

28.6.2023 15:59
1) oficiální zpráva uvádí 360 tun (PL+GER) a z toho (!) 249 tun PL pouze. To zaokrouhlení by si měl udělat čtenář podle svých znalostí a zkušeností a ne hloupý či emoce dojící novinář.
2) napsat, že "od března do června se koncentrace řas v Odře rovněž prudce zvýšila" je tvrzení na úrovni První pomocné.
To už mohl agilní překladatel z fleku konstatovat zvýšení globální teploty na severní polokouli v témže období a vyvodit z toho neochvějný závěr, že globální oteplování zde letos nabralo neuvěřitelné tempo.
3) Neuvedeno, že Prymnesium parvum není toxická řasa, ale potenciálně toxická řasa. Kdy a jak využije svůj "potenciál" a způsobí masovou otravu/úhyn (některých) ryb a (některých) bezobratlých NENÍ zcela jasné, ale musí být předem splněno několik okolností: i) předně vysoké zatížení/znečištění řeky živinami (jistě P, možná i N) ii) jednoznačně výrazná modifikace koryta řeky jeho kanalizací, zpřehradováním a zajezovaním a iii) zmíněná salinita neboli vodivost vyšší než 1500 uS/cm.
4) V ČR je nejvíce ohrožena Odra, Ohře, Labe a Morava. Jinak můžeme být s další výstavbou přehrad a jezů a s nesnižující se eutrofizací řek úplně v klidu.

Z vedeného plyne, že už jenom překlad takhle stupidní zprávy ztupidizuje všechny zúčastněné.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist