https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ohrozeni-vodousi-letos-na-jihu-moravy-zahnizdili-na-12-mokradech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ohrožení vodouši letos na jihu Moravy zahnízdili na 12 mokřadech

20.5.2020 00:27 | DUBŇANY (ČTK)
Vodouš rudonohý je středně velký druh bahňáka, ideální místo pro hnízdění pro něj představují periodicky zaplavované tůně na polích.
Vodouš rudonohý je středně velký druh bahňáka, ideální místo pro hnízdění pro něj představují periodicky zaplavované tůně na polích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Pavel Štěpánek / birdlife.cz
Na 12 polních mokřadech na jižní Moravě zaznamenali ornitologové zahnízdění kriticky ohroženého vodouše rudonohého. V České republice hnízdí podle odhadů jen 25 až 40 párů. V tiskové zprávě to v pondělí uvedl předseda Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Jan Sychra.
 

Vodouš rudonohý je středně velký druh bahňáka, ideální místo pro hnízdění pro něj představují periodicky zaplavované tůně na polích. "Letos jsme na jaře zaznamenali výskyt vodoušů na 17 lokalitách polních mokřadů. I přes pokračující silné sucho je ještě v průběhu května obsazených 12 z nich, přičemž šest z nich jsou vysychavé mokřiny a šest nevysychající polní mokřady," uvedl Sychra.

Ptačí park Kosteliska na Hodonínsku.
Ptačí park Kosteliska na Hodonínsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dušan Boucný/birdphoto.cz / birdlife.cz

V České republice hnízdí podle odhadů ornitologů 25 až 40 párů vodoušů rudonohých. Už tak malé číslo může podle ornitologů ještě klesnout. "Mokřady v zemědělské krajině, kterých už je i tak málo, jsou stále pod velkým tlakem člověka. Jsou ohroženy zavážením zeminou, rušením, a především cíleným odvodňováním. Nedávným příkladem je zánik mokřadu u Uherčic, kde zprovozněním starého melioračního systému došlo k odtoku a vysušení vody z území sedmi hektarů. I na tomto místě hnízdil vodouš rudonohý," uvedl Sychra.

Česká společnost ornitologická sleduje stavy ptactva od roku 1982. Od té doby z českého území podle Sychry zmizela třetina ptáků žijících v zemědělské krajině. "Na vině je člověk hospodařící příliš intenzivně, tedy na velkých polích bez remízků a dalších krajinných prvků. A také používání zemědělské chemie a záměrné odvodňování krajiny a vysušování mokřadů a pramenišť. V období, kdy čelíme velkému dlouhodobému suchu, bychom se měli snažit vracet vodu do krajiny tam, kde dříve přirozeně byla a snažit se ji zadržovat," uvedl Sychra.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

20.5.2020 20:28
Vodouš má smůlu, musí z babišistánu emigrovat, nebo ho semelou i s řepkou z vůle ropáka nejvyššího.
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

21.5.2020 12:45 Reaguje na Pavel Hanzl
taky to tak vidím, že tam zahnízdil naposledy
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist