https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ohrozeny-rys-se-stal-soucasti-chko-blansky-les
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ohrožený rys se stal součástí CHKO Blanský les

4.12.2019 00:30 | ČESKÝ KRUMLOV (ČTK)
Ohrožený rys ostrovid se v posledních letech stal součástí Chráněné krajinné oblasti Blanský les, která se nachází na rozhraní tří jihočeských okresů. / Ilustrační foto
Ohrožený rys ostrovid se v posledních letech stal součástí Chráněné krajinné oblasti Blanský les, která se nachází na rozhraní tří jihočeských okresů. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ohrožený rys ostrovid se v posledních letech stal součástí Chráněné krajinné oblasti Blanský les, která se nachází na rozhraní tří jihočeských okresů. Podle pozorování v lokalitě stabilně žijí dvě tyto kočkovité šelmy. Samice navíc pravidelně v oblasti CHKO vyvádí mláďata. Vzhledem k rozloze Blanského lesa se však populace rysa zřejmě nijak zvyšovat nebude. Řekla to Tereza Rejnková z CHKO Blanský les, která vznikla před 30 lety.
 

"Rys potřebuje pro život velký prostor. Proto dva kusy odpovídají rozloze CHKO. Více by jich zde žít nemohlo," řekla Rejnková. Dodala, že přechodně počet rysů v Blanském lese na krátkou dobu několikrát stoupnul. "Zvýšil se o čerstvě narozená mláďata. Ale ty si pak po čase hledají vlastní teritoria," uvedla.

Rys není jediným vzácným druhem, který v Blanském lese žije. Vzhledem ke skladbě lesa se zde vyskytuje rovněž významná populace ptáků. Jedním z nich je i holub doupňák, který patří v Česku mezi silně ohrožené druhy.

"Před dvěma roky se u Lhenic na Prachaticku na fotopasti objevil také vlk. Ale nežije zde stabilně. Spíš jen přebíhal. Asi to byl jeden z vlčí populace, která víc žije v okolí Horní Plané u lipenské přehrady," uvedla Rejnková.

Blanský les má smíšenou skladbu stromů. Ve velké míře se jedná o buky. "Jsou zde i smrky, takže ani nám se nevyhnul kůrovec. Ale ty škody nejsou tak velké jako například na Vysočině," řekla Rejnková.

CHKO Blanský les má rozlohu 212 kilometrů čtverečních. Většina území leží v okrese Český Krumlov, menší část na severu a západě zasahuje do okresů České Budějovice a Prachatice. Území CHKO představuje pozoruhodně zachovalý krajinný celek v širším předhůří Šumavy s přírodním prostředím, které je zatím jen málo narušeno negativními vlivy lidské činnosti.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist