https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opatreni-ohledne-zmeny-klimatu-budou-stat-139-miliard-korun-vlada-schvalila-plan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opatření ohledně změny klimatu budou stát 139 miliard korun, vláda schválila plán

14.9.2021 00:52 | PRAHA (ČTK)
Dokument se zabývá také možnými ekonomickými nástroji pro financování adaptace a udržitelnosti, legislativou a provázaností s jinými strategickými dokumenty a osvětou.
Dokument se zabývá také možnými ekonomickými nástroji pro financování adaptace a udržitelnosti, legislativou a provázaností s jinými strategickými dokumenty a osvětou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Opatření, která vzejdou z Národního akčního plánu adaptace na změnu klimatu, budou do roku 2025 stát odhadem 139 miliard korun. Z národních zdrojů by měly zhruba jít tři pětiny, financování z Evropské unie tvoří 52 miliard Kč. Vyplývá to z aktualizovaného plánu adaptace, který schválila vláda. Odsouhlasila také Strategii přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR do roku 2030. Vyplývá to z výsledků jednání na webu kabinetu.
 

Podle předkládací zprávy by mělo jít na příslušná opatření z národních zdrojů 86,5 miliardy korun. Zpráva však také uvádí, že peníze jsou z 46 procent na daná opatření už vyčleněny. "Požadavky na nové národní zdroje tak tvoří celkem 46 miliard korun," píše se ve zprávě.

Strategie shrnuje pozorovaný i očekávaný vývoj klimatu ve světě i v ČR a výsledky analýz zranitelnosti, rizik a možných dopadů změny klimatu na Česko. Jako hlavní projevy změny klimatu v ČR strategie uvádí dlouhodobé sucho, povodně a přívalové povodně, vydatné srážky, zvyšování teplot a extrémně vysoké teploty, extrémní vítr a požáry vegetace. U klíčových sektorů popisuje, jaká rizika a problémy jim v souvislosti s určitým projevem hrozí. Těmito sektory jsou lesní hospodářství, zemědělství, vodní režim a vodní hospodářství, biodiverzita a ekosystémové služby, zdraví a hygiena, urbanizovaná krajina, cestovní ruch, průmysl a energetika, doprava, kulturní dědictví a bezpečné prostředí.

Dokument se zabývá také možnými ekonomickými nástroji pro financování adaptace a udržitelnosti, legislativou a provázaností s jinými strategickými dokumenty a osvětou. Formuluje cíle, k nimž přiřazuje rámcová adaptační opatření.

Pro adaptaci v zemědělství strategie například uvádí opatření k omezení vodní a větrné eroze půdy, posílení schopnosti půdy zadržet vodu, podporu systémů hospodaření vedoucích k vyšší odolnosti krajiny či rozvoj dostupnosti systému včasné výstrahy před meteorologickými jevy. V případě lesů je zmíněna nutnost snížení počtu spárkaté zvěře, která ničí dřeviny, podpora výsadby vhodně druhově složených lesů a zajištění přirozené obnovy lesů i kroků pro zadržení vody v lesích.

Strategie požaduje také revitalizaci vodních toků a obnovu niv a rozvoj hospodaření se srážkovou vodou v sídlech. Zdůrazňuje také potřebu adaptace budov na změnu klimatu a snížení jejich ekologické stopy či opatření pro pokles tepelného stresu obyvatel ve městech. Další z cílů zmiňuje rozvoj systému včasného varování před krizovými situacemi. Strategie uvádí také konkrétní příklady dobré praxe z různých oblastí.

Současná strategie uvádí 108 rámcových adaptačních opatření, které dále rozpracovává právě národní akční plán do souboru 323 úkolů. Na přípravě aktualizace strategie a plánu se podílelo 170 odborníků z veřejných, vědeckých a neziskových institucí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

14.9.2021 05:54
Jenom 135 mld? Tak to je levné. Taková změna klimatu. Jenom kdybychom měli nechat znovu zmrznout ten led, co už roztál v Grónsku, to by v ceně elektřiny stálo mockrát více.
Ale nemusí pršet, hlavně, že kape.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.9.2021 07:30 Reaguje na Katka Pazderů
Jenom plánovaný nákup děl pro českou armádu má stát 8 mld.Kč.
Z tohoto pohledu je 135 mld. na ochranu ŽP doslova nic.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

14.9.2021 09:11 Reaguje na Katka Pazderů
Ale tyto peníze s vlastní změnou klimatu nijak nepohnou! Ty peníze jsou na to, aby nám probíhající změna klimatu tolik nevadila.
Odpovědět
JO

Jarka O.

14.9.2021 11:16
Místo miliard na opatření na adaptaci, na strategie, plány a dokumenty mají ty miliardy jít na stavbu JE. To je konkrétní řešení na ochranu prostředí. Kalkulovaná cena JE byla 200 - 300 mld za nejvýhodnější nabídku, tak těch asi 100 mld už je pěkná suma do začátku. Bez tendru, čekání na vyjádření EU a další byrokracie by to třeba bylo levnější. Na dotaci od EU na stavbu JE je lepší nespoléhat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

14.9.2021 11:44
To jsou čistě a pouze a jen opatření z NAPu .. nic víc. Takže ano, jsou to v podstatě drobné ... Maláčová by to rozfofrovala během půl roku:-))) ... a nelze od toho čekat zázraky.

A to zcela abstraktně, a tedy nezřízeně optimisticky:-), budu předpokládat, že se to fakt použije na něco rozumného.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist