https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opavska-lesni-musi-znovu-verejnosti-zpristupnit-oboru-jelenice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opavská lesní musí znovu veřejnosti zpřístupnit oboru Jelenice

19.11.2020 11:53 | OSTRAVA (ČTK)
Spor o průchod a průjezd oborou vedou majitelé se zástupci okolních obcí od jara. Petici proti uzavření podepsalo od začátku března přes 1000 lidí. Opavská lesní, která v oboře pořádá komerční lovy, ji zavřela celoročně.
Spor o průchod a průjezd oborou vedou majitelé se zástupci okolních obcí od jara. Petici proti uzavření podepsalo od začátku března přes 1000 lidí. Opavská lesní, která v oboře pořádá komerční lovy, ji zavřela celoročně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společnost Opavská lesní musí znovu zpřístupnit turistům průchod a cyklistům průjezd oboru Jelenice v údolí řeky Moravice na Opavsku. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě, sdělila jeho mluvčí Klára Krystynová. Oborou vede frekventovaná trasa využívaná hojně cyklisty a turisty. Firma pořádající komerční lovy usiluje o uzavření kvůli údajnému rušení zvěře. Správní náměstek Opavské lesní Tomáš Bittner rozhodnutí odmítl komentovat.
 

Zákaz vstupu do obory vydal jako obecné opatření Městský úřad ve Vítkově. Soud opatření zrušil s účinností od právní moci rozsudku - ta nastane doručením úplného znění rozhodnutí účastníkům řízení.

"Proti tomuto rozsudku lze podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Nesplní-li povinný dobrovolně, co mu ukládá vykonatelné soudní rozhodnutí, může oprávněný podat návrh na soudní výkon rozhodnutí," uvedl soudce Jiří Gottwald v rozhodnutí. Krystynová dodala, že kasační stížnost nemá odkladný účinek.

Starosta Vítkova Pavel Smolka (SNK) rozhodnutí uvítal. "Je vidět, že spravedlnost ještě existuje. Veřejné blaho je nad soukromým zájmem," řekl.

Dodal, že nejprve vznikla cyklostezka a průchod územím, až potom obora.

"Od začátku věděli, že oboru budou provozovat s tímto břemenem," uvedl starosta, který s kolegy z Hradce nad Moravicí a Březové podal žalobu na vlastní úřad. Uzavření obory totiž na základě doporučení Krajského úřadu povolil letos v květnu odbor výstavby, územního plánování a životního prostředí vítkovské radnice.

"Zatím rozhodnutí nemáme k dispozici. Jakmile jej dostaneme, prostudujeme jej, poradíme se s právníky a pak podnikneme další kroky," řekl ČTK správní náměstek Opavské lesní Bittner.

Spor o průchod a průjezd oborou vedou majitelé se zástupci okolních obcí od jara. Petici proti uzavření podepsalo od začátku března přes 1000 lidí. Opavská lesní, která v oboře pořádá komerční lovy, ji zavřela celoročně. Oboru začala firma stavět na pozemcích pronajatých od Lesů ČR. Zkolaudovala ji v roce 2001, od roku 2018 pozemky Opavská lesní vlastní.

Úřady se záměrem privátní společnosti uzavřít veřejnosti téměř 300 hektarů lesních pozemků v údolí řeky Moravice zabývaly několikrát. Odbor výstavby, územního plánování a životního prostředí vítkovské radnice požadavek nejprve zamítl. Firma se odvolala ke krajskému úřadu a tamní úředníci uzavření schválili. Vítkovský úřad pak uzavření schválil.

Podle Smolky je ale pro obyvatele Vítkova a dalších měst a obcí v okolí zachování průchodnosti frekventované trasy důležité. Pokud by žaloba neuspěla u krajského soudu, byli zástupci obcí připraveni žalobu přesunout k vyšší soudní instanci, uvedl Smolka.

Obora Jelenice byla vybudována na místech původní panské obory, která byla zrušena v roce 1898.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

19.11.2020 15:43
Jsem ráda, že veřejné blaho zvítězilo nad soukromým zájmem. Nechápu, jak mohl krajský úřad doporučit uzavření obory kvůli komerčním lovům soukromé firmy, přestože tam cesta vedla dávno před zřízením této obory a její ponechání bylo podmínkou pro souhlas se zřízením té nové obory.

Asi lobby té lovecké firmy určitým lidem na krajském úřadě slíbila nějakou odměnu, že?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

19.11.2020 19:04
Dobré rozhodnutí.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.11.2020 08:30
Lidský odpad zablokoval svévolně a nesmyslně veřejnou komunikaci, a teď dostal přes čumák. Dobře tak.
Odpovědět
PC

Pavel Cuc

29.11.2020 22:19
Tak teď opravdu nevím.21.11.jsem jel do obory od Žimrovic a obora byla uzavřena s ceduli,že se jedná o soukromý pozemek.Dvě kamery na bráně +fotopast.Mám to i vyfocené.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist