https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/oprava-dolanskeho-potoka-zlepsi-prutok-i-podminky-pro-zivocichy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Oprava Dolanského potoka zlepší průtok i podmínky pro živočichy

8.2.2020 00:20 | OLOMOUC (ČTK)
Přes pět milionů korun bude stát úprava koryta Dolanského potoka v Dolanech na Olomoucku, která zlepší průtok vody i podmínky pro život vodních živočichů.
Přes pět milionů korun bude stát úprava koryta Dolanského potoka v Dolanech na Olomoucku, která zlepší průtok vody i podmínky pro život vodních živočichů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Přes pět milionů korun bude stát úprava koryta Dolanského potoka v Dolanech na Olomoucku, která zlepší průtok vody i podmínky pro život vodních živočichů. Stavební ruch v korytě potoka začal loni v listopadu a utichne v květnu. Včera to sdělil generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Práce navazují na první etapu úpravy koryta Dolanského potoka, která byla provedena předloni na jaře.
 

Dělníci nyní opraví koryto Dolanského potoka v délce 1145 metrů a zároveň z něj odtěží sediment. "V obci potřebujeme především snížit míru zanášení koryta Dolanského potoka sedimenty, které omezují jeho kapacitu. To může být nebezpečné například kvůli převedení zvýšených průtoků během povodní," uvedl Gargulák.

Díky úpravě koryta se zvýší kapacita i stabilita potoka, což bude mít pozitivní vliv na ochranu pozemků a staveb v okolí. "Použitím prahů z přírodního materiálu podpoříme i ekologickou funkci vodního toku," podotkl Gargulák.

Před zahájením stavby vodohospodáři z opravované části potoka přemístili ryby a vodní živočichy. Součástí úprav bude i výsadba dřevin podél toku. "Na předem určených místech vysadíme 215 kusů dřevin, jako je olše lepkavá, jasan ztepilý, vrba hrotolistá, vrba košíkářská nebo trnovník akát. Kromě zvýšení funkce ochrany před povodněmi tak dojde také ke zlepšení biologické a estetické funkce vodního toku," dodal Gargulák.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MR

Milan R

9.2.2020 13:42
Trnovnik akat je prece invazivni rostlina, se kterou se na mnoha mistech bojuje a tezko se ji zbavuje.... proč?
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist