https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opustenemu-sluneti-nasli-po-trech-letech-rodinu.diky-analyze-dna-z-trusu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opuštěnému slůněti našli po třech letech rodinu. Díky analýze DNA z trusu

26.5.2021 11:17 | Ouagadougou/Seattle (ČTK)
Analýza DNA prozradila, že malá slonice patří k ohroženému druhu slona pralesního (Loxodonta cyclotis). Navrácení slůněte k rodině by tak mohlo přispět k přežití tohoto ohroženého druhu.
Analýza DNA prozradila, že malá slonice patří k ohroženému druhu slona pralesního (Loxodonta cyclotis). Navrácení slůněte k rodině by tak mohlo přispět k přežití tohoto ohroženého druhu.
Licence | Volné dílo (public domain)
V září 2017 našli záchranáři na západě Afriky opuštěné dehydrované slůně, kterému byly pouhé tři měsíce. O samičku se postarali, pojmenovali ji Nania a pomohli s jejím návratem do přírody v Burkině Faso. Teď se vědcům na základě srovnání DNA slůněte a vzorků trusu sebraných v oblasti podařilo najít její matku a celé stádo, informoval web RTBF.
 

Hledání rodiny slůněte financoval Mezinárodní fond na ochranu zvířat (IFAW). Jeho zaměstnanci loni na podzim v dané oblasti sesbírali 17 vzorků trusu a zmraženou zásilku poslali na analýzu do laboratoře v americkém městě Seattlu. Letos v únoru přišla dobrá zpráva, "Nania je dcera slona, který vyprodukoval vzorek trusu číslo 21", píše IFAW na webu.

Z geografické analýzy vzorků také vyplynulo, že sloní stádo bylo pouhých 200 metrů od oblasti, kde se pohybovala také Nania. Sloni sem chodili ke zdroji vody. Analýza DNA prozradila, že malá slonice patří k ohroženému druhu slona pralesního (Loxodonta cyclotis). Ten byl vědci až do března považován za poddruh slona afrického. Navrácení slůněte k rodině by tak mohlo přispět k přežití tohoto ohroženého druhu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist