https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/orban-madarsko-nemuze-prijmout-navrh-ek-na-ukonceni-dovozu-ruske-ropy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Orbán: Maďarsko nemůže přijmout návrh EK na ukončení dovozu ruské ropy

6.5.2022 10:28 | KYJEV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Maďarsko nemůže přijmout návrh Evropské komise (EK) týkající se sankcí na dovoz ruské ropy v jeho současné podobě, oznámil podle Reuters premiér země Viktor Orbán. Přijetí návrhu by podle něj totiž znamenalo "atomovou bombu" svrženou na maďarskou ekonomiku. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová ve středu představila návrh do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie, dnes mají o věci v Bruselu jednat diplomaté členských zemí bloku.
 

Podle šéfa maďarského kabinetu je nejprve zapotřebí transformovat sektor energetiky, což si vyžádá několik let. Premiér také uvedl, že v případě ukončení dovozu ropy z Ruska by musely být upraveny ropné rafinérie, což by představovalo obrovské náklady. Orbán ale zároveň řekl, že Maďarsko je připraveno jednat, pokud EK přijde s novým návrhem, který bude odpovídat maďarským zájmům.

Premiér Orbán je už roky vnímán jako blízký spojenec Moskvy v Evropské unii a Budapešť se také konce února, kdy Rusko spustilo vojenskou invazi na Ukrajinu, staví vlažně ke krokům západních zemí na podporu Kyjeva. Orbán dává najevo, že nejde o "maďarskou válku" a bránící se Ukrajině na rozdíl od svých spojenců v NATO například nehodlá pomáhat dodávkami zbraní.

Komise navrhuje ukončit do šesti měsíců dovoz surové ropy a do konce roku i upravených ropných produktů. Cílem nově navrhovaných sankcí je stejně jako v případě předchozích postihů omezit možnosti režimu prezidenta Vladimira Putina pokračovat v agresi proti Ukrajině. Právě z exportu ropy má Putinův režim značné příjmy. Ruská ropa v minulých letech tvořila čtvrtinu veškerého ropného importu do unijních zemí.

Aby navrhované sankce EU vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země. Maďarsko a Slovensko, které se obávají absence ruské ropy, mají podle unijních činitelů dostat výjimku umožňující její dovoz v příštím roce. Obě země i tak daly najevo výhrady a spokojeno není například ani Česko.

Orbán se již v minulosti stavěl proti myšlence zpřísnění dosavadních sankcí, které evropský blok přijal proti Rusku po zahájení invaze na Ukrajinu. Odmítá také myšlenku omezení dovozu ruského plynu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

6.5.2022 10:52
no to je zajímavý posun....že by Maďarsko mířilo na Srbský Balkán?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.5.2022 11:27
Maďarsko tahá v unii Černého Petra ale jinak kouká na Srbsko a Zakarpatí...
Odpovědět
ZK

Zan K.

6.5.2022 11:38 Reaguje na Jaroslav Řezáč
I to je možné. Ovšem spíše na Rumunsko a Balkán vůbec, nejen na Srbsko. Nároky starého Rakouska-Uherska. Nakonec když mohou hašteřit Poláci s Ukrajinou, proč ne tihle. Prostě když padne chuchvalec, většinou vždy vyvolá lavinu. A ono to neplatí jen u sněhu...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.5.2022 11:42 Reaguje na Zan K.
to je i určitá obava, že se spustí něco, co se bude těžko zastavovat....ono nejde o skutečné ovládnutí ale jakési podpůrné kámošení, tedy podpora Srbska např. v Bosně v souvislosti Ruského vlivu....následkem čehož se může Bosna rozpadnout na Chorvatskou a Srbskou část
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.5.2022 11:47 Reaguje na Zan K.
mohli by jsme se přihlásit o Polské Slezsko :-) nebo alspoň o o "Český kout" Klacko
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.5.2022 11:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
aspoň
Odpovědět
ZK

Zan K.

6.5.2022 19:26 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ovšem trpaslík musí vždy držet hubu. A co jsme po rozdělení republiky?
Odpovědět
ZK

Zan K.

6.5.2022 11:37
Inu Madarsko a potažmo i Rakousko má výhodu přímého kontaktu s energovody, pokud Rus ovládne Ukrajinu. Oba to dobře vědí, a proto se chovají jak se chovají. To pro nás už dnes neplatí. Inu Jak známe z historie, typická česká nátura.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.5.2022 14:51 Reaguje na Zan K.
Ty energovody jdou přes Slovensko a přes nás. Asi nějaká chybka.
Odpovědět
ZK

Zan K.

6.5.2022 19:28 Reaguje na Pavel Hanzl
No - ukrajinci taky kdysi okrádali plyn. A žeby někdy i Slováci?
A navíc, nějaký bajpas pár km. by tu mebyl problémem...
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

6.5.2022 13:14
Napada mne totez, co je obsahem poznamky ctenare nize pod clankem na NP. Zachranou z politicke beznadeje a katastrofy, co nas ceka v blizke udoucnosti - by mohlo byt obnoveni rakousko-uherske monarchie. (Bez Polaku - jsou uchylne protirusti - a taky bez halicskych banderovcu.) Cisarem by mohl byt Viktor Orban... jako jeden z mala soudobych evropskych politiku hodnych toho jmena. K ruce by mu mohlo byt nekolik strizlivych rakouskych politiku kteri vedi, ze neutralita nemusi byt prazdne slovo a muze to byt naopak rozumna vec https://neviditelnypes.lidovky.cz/politika/politika-nase-vlada-profesora-sheldona-coopera.A220504_111544_p_politika_wag Nejrozumnější by bylo vzít čepici do ruky, zaklepat na bránu Schönbrunnu a poprosit, že už to víckrát neuděláme. Kam oko dohlédne, tam zmar
Odpovědět
ZK

Zan K.

6.5.2022 19:38 Reaguje na Miloš Zahradník
Ovšem dnešního Metternicha bychom těžko hledali. A bez neho by to nešlo....
Odpovědět
kk

karel krasensky

6.5.2022 13:17
Vzhledem k tomu,že jsem vyníkající prognostik,který kdysi zakladal s Valtrem Komárkem prognostický ustav kde jsme společné příjímali nějakého Zemana,Klause,Dlouhého a další vám doporučují toto.Kupte slovník učte se madarský.Zajímejte se o koupi nemovitosti v Madarsku.Zdraží a nebudou.Případně získaní madarského občanství a investiční nákup forintu.Nemusíte mi děkovat.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

6.5.2022 20:35
" Maďarskou rafinérii na zpracování ruské ropy lze přeměnit na zpracování 100% alternativních druhů ropy, ale bude to trvat až 2–4 roky a stát několik set stovek milionů dolarů. V současnosti je rafinérie určena pouze pro tzv. ruskou exportní směs (REB). "

článek z maďarského tisku - snad to bude jasné i panu Hanzlovi- proč Maďaři nemohou kývnout na okamžité embargo na ruskou ropu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

6.5.2022 20:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Myslím, že Maďaróni rádi lžou. Ten důvod bude asi velmi krátký a jasný: Paks
Odpovědět
Václav Hellebrand

Václav Hellebrand

7.5.2022 07:12
Nám zbývá jen závidět Maďarům takového předsedu vlády. Dělá to, co MISÍ dělat vedení kterékoliv země na světě, hájit zájmy svých obyvatel. Že tomu tak jinde , včetně ČR, není, je jiná věc. Orbán má můj hluboký obdiv.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

7.5.2022 10:30 Reaguje na Václav Hellebrand
Hitler taky chránil zájmy Německa, nevzpomínáte si?
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist