https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/organizace-kvuli-energiim-navrhuji-mj.zakaz-odpojeni-pro-zranitelne-zakazniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sociální a ekologické organizace kvůli energiím navrhují zákaz odpojení pro zranitelné zákazníky

28.9.2022 01:25 | PRAHA (ČTK)
Peníze na energii
Peníze na energii
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sociální a ekologické organizace představily plán na pomoc lidem s vysokými cenami energií. Navrhuji mimo jiné pravidelnou aktualizaci výše a zjednodušení příspěvku na bydlení, ale i zákaz odpojení od energií a sociální slevy jako ochranu zranitelných zákazníků a domácností ohrožených energetickou chudobou. Organizace také chtějí podporu zateplování nebo budování solárních elektráren na střechách.
 

Na navrhovaných opatřeních se podílí Platforma pro sociální bydlení, Za bydlení, Hnutí Duha, Re-set, Greenpeace ČR, Centrum pro dopravu a energetiku, Limity jsme my a Fridays for Future.

Organizace navrhují také vznik kontaktních míst a terénní služby, které budou sloužit jako prevence ztráty bydlení a pomáhat ohroženým lidem. Chtějí také výrazné navýšení alokací pro pořizování, rekonstrukce a výstavbu sociálního bydlení.

Sociální a ekologické organizace také navrhují změnu vyhlášky, aby se změnil způsob rozúčtování nákladů na vytápění a teplou vodu. Nový způsob by měl více zohledňovat spotřebu jednotlivých domácností, aby byli lidé více motivováni šetřit také v bytových domech.

Organizace požadují například také založení fondu, který by podporoval možný odkup městských energetických podniků městy a transformaci teplárenských soustav. Energetická koncepce státu by podle nich měla být založená založená na masivním rozvoji obnovitelných zdrojů a maximálních úsporách energie pro nezávislosti na drahých fosilních palivech.

"Dlouhodobé zajištění dostupných cen energií, které jsou jednou z podmínek dostupnosti bydlení a prevence chudoby, není možné bez systematické podpory zateplování domů, instalace solárních panelů či komunitního sdílení energií, které budou dostupné i pro nízkopříjmové domácnosti," řekl Jiří Koželouh z Hnutí Duha. Takové investice může Česko podle něj pokrýt z evropských fondů a výnosů emisních povolenek.

"Stát řeší energetickou krizi nedostatečně a velkému množství domácností hrozí propad do energetické chudoby. Nemůžeme čekat, až politikům dojde, že je zima a lidé nemají z čeho platit účty. Proto zakládáme svépomocné skupiny, které budou pomáhat s úpravami domů a bytů tak, aby se snižovala spotřeba energií," řekla Marika Volfová z organizace Re-set.

Organizace také představily web https://energielidem.cz/, který slouží pro informování veřejnosti o možnostech rychlých úsporách a kompenzacích neúnosných účtů u ohrožených domácností. Expertní podklady zpracovali odborníci na sociální pomoc Platformy pro sociální bydlení a energetičtí experti Hnutí Duha.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

28.9.2022 09:11
Tohle je fakt na odbornou psychiatrickou pomoc. Ty spolky nejdřív kudy chodí, tudy řvou, jak chtějí tenhle Green Deal (a ještě víc), jak je moc vysoká spotřeba fosilních zdrojů energie (a vůbec jsme moc rozežraní a spotřebováváme zbytečně)

a když se jim podaří vysokých cen energií dosáhnout a zdá se, že vysoká inflace způsobí i masivní pokles spotřeby všeho

tak začnou naříkat a dožadovat se toho, aby stát (zcela nezodpovědně na dluh) zase spotřebu dotoval a podporoval?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.9.2022 17:29 Reaguje na Viktor Šedivý
a když se jim podaří vysokých cen energií dosáhnout Muhehehhehehee cha cha, takže Putin a jeho banda válečných gaunerů jsou "sociální a ekologické organizace" he he he....
Odpovědět

Viktor Šedivý

28.9.2022 22:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak dobře - "když mix různých vlivů dosáhne přesně toho, co chtěli"
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.9.2022 08:22 Reaguje na Viktor Šedivý
Bohužel, zase špatně. Žádný mix to nezpůsobil. Způsobil to pořád jen Putin.
Pokud na tom mixu má plyn podíl třeba 20% a z Ruska šlo 40% spotřeby, tak vypnout rázově 8% veškeré evropské energetiky způsobí tu děsivou krizi. S ekology nebo ropáky, vsjo róvno.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.9.2022 12:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Kolovrátek hadra:-)))
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

28.9.2022 19:55 Reaguje na Viktor Šedivý
Co očekáváte od zelených anarchistů ?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.9.2022 12:36
Na jednu stranu s tou pomocí souhlasím ... prostě existuje opravdu nemálo těch, kteří to nedají, nadělat z nich bezďáky je fakt blbej nápad a ten adorovaný příspěvek na bydlení to u většiny z nich nevytrhne.

Na druhou stranu je ale fér jasně říci, že to bude muset někdo zaplatit. Ten někdo může být jedině stát, nebo ostatní spotřebitelé. Objí má svá úskalí.

Takže místo líbivého "co" by se mělo udělat, by měli aktivisté hodit do placu nějaké konkrétní návrhy "jak a za co".
Odpovědět

Viktor Šedivý

29.9.2022 16:39 Reaguje na Svatá Prostoto
Není žádný "stát" - to jsou zas jen ostatní občané.
A mělo by smysl poskytovat podporu, kdyby šlo o dočasný výkyv. Rok, dva. Tohle je ale požadovaný stav, taková hladina má zůstat. Jinak zase budeme spotřebovávat energii a Gréta bude plakat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.9.2022 14:46 Reaguje na Viktor Šedivý
Podpora má smysl v případě mimořádných a nepředvídatelných situací ... což tato je ... a s časem pomine, resp. se ceny ustálí na sice vyšší, ale akceptovatelné úrovni.

Greta ať si trhne, ta mne nezahřeje.-)))
Odpovědět

Viktor Šedivý

1.10.2022 00:19 Reaguje na Svatá Prostoto
Tohle není žádná nepředvídatelná situace, tohle je jen poněkud zrychlený vývoj dle greendealových plánů.

A protože si občané ve volbách většinově odhlasovali, že chtějí být probruselští, že akceptují klimaalarmistické šílenství, není důvod nikoho podporovat.

Je nejvyšší čas, aby si lidé uvědomili, že hozením nesprávného lístku do urny můžou pohnojit život několika dalším generacím. Takže ať co nejvíc lidí zažije hezky na vlastní kůži nouzi, zejména tu energetickou. Třeba se aspoň někomu rozsvítí v hlavě.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.10.2022 11:45 Reaguje na Viktor Šedivý
Normálním lidem svítí normálně a vám se nerozsvítí nikdy. Ani když se odstřihneme od Ruska a krize pomine, pořád budete mlet nesmysly.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist