https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/orli-morsti-se-na-jihlavsku-otravili-karbofuranem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Orli mořští se na Jihlavsku otrávili karbofuranem

10.5.2019 00:16 | JAMNÉ (ČTK)
Policie vyšetřuje úhyn tří vzácných orlů mořských nalezených u obce Jamné na Jihlavsku. Odborníci potvrdili, že byli otráveni zakázaným karbofuranem. / Ilustrační foto
Policie vyšetřuje úhyn tří vzácných orlů mořských nalezených u obce Jamné na Jihlavsku. Odborníci potvrdili, že byli otráveni zakázaným karbofuranem. / Ilustrační foto
Policie vyšetřuje úhyn tří vzácných orlů mořských nalezených u obce Jamné na Jihlavsku. Odborníci potvrdili, že byli otráveni zakázaným karbofuranem. Řekla to policejní mluvčí Stanislava Miláčková. Případ kriminalisté prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami z nedbalosti a přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu.
 

Uhynulého dospělého orla a dvě mláďata našli lidé v polovině dubna. Policie na případu spolupracovala se Státním veterinárním ústavem. Zvířata byla podrobena pitvě, řekla už dřív policejní mluvčí Jana Kroutilová. Pesticid karbofuran, který se dříve používal v zemědělství, ale už je mnoho let zakázán, obsahovala i nalezená návnada. Karbofuran působí jako nervový jed. Způsobí ochrnutí dýchacího svalstva a zvířata se udusí.

Odborníci na Vysočině sledují asi 15 míst, kde orel mořský hnízdí. "Ne všechna hnízda jsou obsazena, takže odhadujeme, že je v kraji asi deset až 15 hnízdících párů," řekl Vojtěch Kodet z České společnosti ornitologické.

Společnost zřizuje speciální webové stránky, které evidují případy otrav zvířat. V České republice je podle nich ročně otráveno asi deset orlů mořských. U Jamné poblíž nálezu mrtvých dravců ležela i mrtvá liška, napsali ornitologové na webu www.karbofuran.cz.

Orli mořští jsou zvláště chráněným druhem a jejich rušení nebo pronásledování je zakázáno. Kdysi z krajiny vymizeli, na Vysočině se znovu vyskytují asi 12 let.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist