Ornitologové hlásí další otrávené ptáky. Tentokrát našli tři motáky pochopy a krkavce velkého
Chystali se zahnízdit, místo toho byli otráveni. Tři zabití dravci motáci pochopové byli tento týden nalezeni na Kolínsku. „V pondělí 19. dubna nám nálezce oznámil mrtvou samici motáka pochopa, kterou ale ještě ten den z místa někdo odklidil. V úterý jsme ve vzdálenosti asi 100 metrů našli na louce dva další mrtvé motáky, samce a samici, u zbytků bažanta. Dravci byli v poloze typické pro otravu – zaťaté pařáty a roztažená křídla, jak umírali v křečích. O dalších 100 metrů dál byl mrtvý krkavec velký. Ten už byl výrazně staršího data úmrtí, pod ním byli mrtví brouci, kteří rovněž ukazují na otravu,“ říká psovodka ČSO Klára Hlubocká, která se zaměřuje na vyhledávání otrávených zvířat v terénu a je jedinou specialistkou tohoto druhu v Česku.
Případ mrtvých motáků ČSO zdokumentovala a předala kriminální policii, která ho vyšetřuje jako trestný čin. Psí jednotka ČSO od doby svého vzniku v roce 2017 předala policii celkem už 94 případů, jejichž obětmi se stalo 250 ptáků. Letos je to už 20 případů.
Od začátku roku ČSO zaznamenala 54 otrávených ptáků, to je více než za celý loňský rok. „Mezi otrávenými dravci je letos i 10 vzácných luňáků červených. Otráven, nebo možná zastřelen, byl i orel královský, který patří k nejohroženějším dravcům Evropy. Loni jsme spočítali pouhých 13 párů, přičemž poprvé v historii počet překročil desítku. Vyvedených bylo ale jen 7 mláďat. V takto malé populaci je jeden usmrcený dospělý pták nenahraditelnou ztrátou. Trávení je v Česku opravu vážný problém, a to napříč celou republikou,“ upozorňuje ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.
Přečtěte si také |
Zdeněk Vermouzek: Karbofuran si oběti nevybírá. Používat ho jako jed na dravce je barbarstvíReálný počet otrav je ale ještě vyšší než případy zaznamenané ČSO. „Na celou republiku máme pouze jednu psovodku. Aby se podařilo konečně dopadnout traviče, je potřeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků může veřejnost pomoci ohlášením. Pokud k trávení dojde v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví. A pomoct lze také jasným postojem v rodině i mezi přáteli, že trávení je naprosto neakceptovatelné. Nejbližší rodina a přátelé traviče totiž často o jeho počínání vědí. V takovém případě zkrátka není možné trávení jen tiše tolerovat,“ upozorňuje Vermouzek.
Psovodka Hlubocká v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech s Chesapeake Bay retrívrem Vikym. Ten je speciálně vycvičený, aby nález psovodce pouze označil a nijak se u něj nezdržoval, aby mu nehrozilo otrávení vdechnutím jedovatých výparů.
Psí jednotka ČSO se loni rozšířila o fenku Irbis, které je nyní rok a právě podstupuje náročný výcvik. „Irbis se seznamuje s prací v terénu, zlepšuje si kondici a vytrvalost. Učí se od Vikyho, co dělat, když něco najdou. Prozatím pracuje pouze cvičně. Daří se jí, ale ještě bude nějaký čas trvat, než se zapojí naostro do vyhledávání otrávených návnad a zvířat. Tahle disciplína je velmi nebezpečná a nelze riskovat její zdraví, dokud si nebudu stoprocentně jistá, že ví, jak má postupovat, a například něco neolízne,“ říká Hlubocká.
Traviči a pytláci k trávení zvířat nejčastěji používají zvláště brutální způsob usmrcení – nástrahu s nervovým jedem karbofuranem, po jehož požití zvíře umírá bolestivě v křečích, nemůže dýchat, bolestivě roztahuje křídla a svírá pařáty. Jed je nebezpečný a smrtelný i pro člověka. Vstřebává se i kůží či vdechnutím.
Samotné držení jedu karbofuranu je trestným činem a v celé Evropské unii je jeho držení zakázané už od roku 2008 pro jeho přílišnou jedovatost. Dříve se užíval jako pesticid v zemědělství. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky jakéhokoliv živočicha.
Za rok 2020 ČSO zaznamenala 51 nelegálně zabitých ptáků. Většinou šlo o otravy, ale jednalo se i o zastřelení. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 94 případů, jejichž obětí se stalo 250 zvířat. Letos si policie od ČSO převzala už 20 případů. Počet otrávených ptáků, které letos ČSO eviduje, je 54. Další 3 káně lesní byly zastřeleny.
Podezření na otravu. Jak poznat?
-
• víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
-
• podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
-
• mrtvé zvíře poblíž návnady
-
• mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
-
• mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
-
• mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice)
Co dělat v případě nálezu?
-
• Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších osob i zvířat.
-
• Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
-
• Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).
-
• Nález lze oznámit i na nejbližším oddělení Policie České republiky.
-
• POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed. Na otrávená zvířata nesahejte!
reklama
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Robert Jirman
26.4.2021 16:21 Reaguje na HunterHunter
26.4.2021 16:37 Reaguje na Robert JirmanRobert Jirman
26.4.2021 16:43 Reaguje na HunterMiroslav Vinkler
26.4.2021 17:06Je jí to naprosto jedno a politikům z 99,9% také.
Přitom se jedná o dlouhodobý a závažný problém, který již šlo eliminovat.
Hlavně,že se nám úspěšně daří zmnožovat vlčí populaci a psát o tom oslavné články, popřípadě se před kamerami plácat po rameni.
Robert Jirman
26.4.2021 19:20 Reaguje na Miroslav VinklerPavel Hanzl
26.4.2021 20:31 Reaguje na Robert JirmanMiroslav Vinkler
26.4.2021 23:22 Reaguje na Robert JirmanJe to letitý a závažný problém. Škody jsou obrovské a bohužel se situace nelepší,ale zhoršuje.
V ČR/EU sice zakázán (2008), ale jak vidět čile se s ním kšeftuje. Ať mi nikdo netvrdí, že po 12 letech ho semo tamo najde někdo na ponku.
Jednoznačně měla být přijata adekvátní právní úprava, která by použití obdobných přípravků k těmto účelům kvalifikovala jako závažný trestný čin s vysokou sazbou odnětí svobody a tučným pokutám.
Takový právní předpis, lex specialis ani navržen nebyl, posledním známým případem je lex "Babiš" z úplně jiné oblasti.
Také Policie ČR je známa svoji nechutí se něčeho dopátrat a případy z oblasti ohrožení ŽP odkládá jak na běžícím pásu.
pavel peregrin
27.4.2021 07:11 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
27.4.2021 07:49 Reaguje na pavel peregrinNedělají nic a pouze se zveřejňují fotky uhynulých živočichů a blábolí se o tom jak je to špatné.
Když Hitler obsadil zbytek ČR , tak za týden se jezdilo vpravo a jak vzpomínají pamětníci,kromě pár plechů se změna jízdního systému (vlevo/vpravo) odehrála překvapivě rychle a klidně.
Ale to by se muselo chtít.
Slovan
26.4.2021 20:53 Reaguje na SlovanNapíši to tedy jinak: bumerang se vrací. Nebo taky, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě...