https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-hlasi-dalsi-otravene-ptaky.tentokrat-tri-nasli-tri-motaky-pochopy-a-krkavec-velky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové hlásí další otrávené ptáky. Tentokrát našli tři motáky pochopy a krkavce velkého

26.4.2021 14:15 | PRAHA (Ekolist.cz)
Samec motáka pochopa nalezený 20. dubna 2021 na Kolínsku psí terénní jednotkou ČSO. Zaťaté pařáty a křečovitě roztažená křídla ukazují na otravu.
Samec motáka pochopa nalezený 20. dubna 2021 na Kolínsku psí terénní jednotkou ČSO. Zaťaté pařáty a křečovitě roztažená křídla ukazují na otravu.
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická
Na Kolínsku byli v uplynulých dnech nalezeni tři otrávení motáci pochopové a krkavec velký. Zahynuli pravděpodobně po otravě karbofuranem. Česká společnost ornitologická (ČSO) letos eviduje už 54 otrávených ptáků napříč celou republikou. Je to více než za celý loňský rok. Mrtvé dravce vyhledává speciální psí jednotka ČSO psovodky Kláry Hlubocké, která letos zdokumentovala a předala policii 20 případů otrávených zvířat. Od vzniku terénní jednotky v roce 2017 předala ČSO orgánům činným v trestním řízení 94 případů s 250 oběťmi. Kriminalisté vyšetřují případy jako trestné činy a traviči hrozí až pět let vězení. V Česku ale dosud nikdo nebyl za trávení odsouzen. Ornitologové apelují na veřejnost, aby se s případnými informacemi o trávení a pokládání otrávených návnad obracela na policii.
 

Chystali se zahnízdit, místo toho byli otráveni. Tři zabití dravci motáci pochopové byli tento týden nalezeni na Kolínsku. „V pondělí 19. dubna nám nálezce oznámil mrtvou samici motáka pochopa, kterou ale ještě ten den z místa někdo odklidil. V úterý jsme ve vzdálenosti asi 100 metrů našli na louce dva další mrtvé motáky, samce a samici, u zbytků bažanta. Dravci byli v poloze typické pro otravu – zaťaté pařáty a roztažená křídla, jak umírali v křečích. O dalších 100 metrů dál byl mrtvý krkavec velký. Ten už byl výrazně staršího data úmrtí, pod ním byli mrtví brouci, kteří rovněž ukazují na otravu,“ říká psovodka ČSO Klára Hlubocká, která se zaměřuje na vyhledávání otrávených zvířat v terénu a je jedinou specialistkou tohoto druhu v Česku.

Samec motáka pochopa nalezený 20. dubna 2021 na Kolínsku. Celková populace pochopů v Česku je 1500-1700 hnízdících párů.
Samec motáka pochopa nalezený 20. dubna 2021 na Kolínsku. Celková populace pochopů v Česku je 1500-1700 hnízdících párů.
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická

Případ mrtvých motáků ČSO zdokumentovala a předala kriminální policii, která ho vyšetřuje jako trestný čin. Psí jednotka ČSO od doby svého vzniku v roce 2017 předala policii celkem už 94 případů, jejichž obětmi se stalo 250 ptáků. Letos je to už 20 případů.

Od začátku roku ČSO zaznamenala 54 otrávených ptáků, to je více než za celý loňský rok. „Mezi otrávenými dravci je letos i 10 vzácných luňáků červených. Otráven, nebo možná zastřelen, byl i orel královský, který patří k nejohroženějším dravcům Evropy. Loni jsme spočítali pouhých 13 párů, přičemž poprvé v historii počet překročil desítku. Vyvedených bylo ale jen 7 mláďat. V takto malé populaci je jeden usmrcený dospělý pták nenahraditelnou ztrátou. Trávení je v Česku opravu vážný problém, a to napříč celou republikou,“ upozorňuje ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Reálný počet otrav je ale ještě vyšší než případy zaznamenané ČSO. „Na celou republiku máme pouze jednu psovodku. Aby se podařilo konečně dopadnout traviče, je potřeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků může veřejnost pomoci ohlášením. Pokud k trávení dojde v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví. A pomoct lze také jasným postojem v rodině i mezi přáteli, že trávení je naprosto neakceptovatelné. Nejbližší rodina a přátelé traviče totiž často o jeho počínání vědí. V takovém případě zkrátka není možné trávení jen tiše tolerovat,“ upozorňuje Vermouzek.

Psovodka Hlubocká v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech s Chesapeake Bay retrívrem Vikym. Ten je speciálně vycvičený, aby nález psovodce pouze označil a nijak se u něj nezdržoval, aby mu nehrozilo otrávení vdechnutím jedovatých výparů.

Psí jednotka ČSO se loni rozšířila o fenku Irbis, které je nyní rok a právě podstupuje náročný výcvik. „Irbis se seznamuje s prací v terénu, zlepšuje si kondici a vytrvalost. Učí se od Vikyho, co dělat, když něco najdou. Prozatím pracuje pouze cvičně. Daří se jí, ale ještě bude nějaký čas trvat, než se zapojí naostro do vyhledávání otrávených návnad a zvířat. Tahle disciplína je velmi nebezpečná a nelze riskovat její zdraví, dokud si nebudu stoprocentně jistá, že ví, jak má postupovat, a například něco neolízne,“ říká Hlubocká.

Samice motáka pochopa nalezená 20. dubna 2021 na Kolínsku. Je pravděpodobné, že už se chystala zahnízdit.
Samice motáka pochopa nalezená 20. dubna 2021 na Kolínsku. Je pravděpodobné, že už se chystala zahnízdit.
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická

Traviči a pytláci k trávení zvířat nejčastěji používají zvláště brutální způsob usmrcení – nástrahu s nervovým jedem karbofuranem, po jehož požití zvíře umírá bolestivě v křečích, nemůže dýchat, bolestivě roztahuje křídla a svírá pařáty. Jed je nebezpečný a smrtelný i pro člověka. Vstřebává se i kůží či vdechnutím.

Samotné držení jedu karbofuranu je trestným činem a v celé Evropské unii je jeho držení zakázané už od roku 2008 pro jeho přílišnou jedovatost. Dříve se užíval jako pesticid v zemědělství. Několik kapek tohoto jedu dokáže spolehlivě usmrtit prakticky jakéhokoliv živočicha.

Za rok 2020 ČSO zaznamenala 51 nelegálně zabitých ptáků. Většinou šlo o otravy, ale jednalo se i o zastřelení. Od roku 2017, kdy existuje terénní psí jednotka, ČSO zdokumentovala a předala policii 94 případů, jejichž obětí se stalo 250 zvířat. Letos si policie od ČSO převzala už 20 případů. Počet otrávených ptáků, které letos ČSO eviduje, je 54. Další 3 káně lesní byly zastřeleny.

Speciálně vycvičený pes Viky (vlevo), který v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech. Vpravo je roční fenka Irbis, která je nyní ve výcviku. Na snímku s motákem pochopem, kterého Viky nalezl 20. dubna 2021 na Kolínsku.
Speciálně vycvičený pes Viky (vlevo), který v terénu pátrá po otrávených návnadách a jejich obětech. Vpravo je roční fenka Irbis, která je nyní ve výcviku. Na snímku s motákem pochopem, kterého Viky nalezl 20. dubna 2021 na Kolínsku.
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická

Podezření na otravu. Jak poznat?

   • víc mrtvých zvířat pohromadě (dravci, krkavcovití, šelmy – dva a víc jedinců v okruhu 300 m)
   • podezřelá návnada (maso, vnitřnosti, vejce – zejména s viditelným fialovým zbarvením nebo posypané práškem či potřené béžovou emulzí)
   • mrtvé zvíře poblíž návnady
   • mrtvý hmyz na uhynulém zvířeti či návnadě
   • mrtvé zvíře v typické pozici (ptáci: křečovitě sevřené pařáty, roztažená nebo poloroztažená křídla; šelmy: leží na boku, natažené nohy, otevřená tlama, někdy hlava zvrácená dozadu)
   • mrtvá zvířata na otevřeném prostranství (nejsou pod elektrickým sloupem ani poblíž trati či silnice)

Co dělat v případě nálezu?

   • Na nic nesahejte, zabraňte přístupu dalších osob i zvířat.
   • Volejte nejlépe okamžitě, i když chcete nález jen konzultovat (Klára Hlubocká 606 412 422 – i SMS, případně Zdeněk Vermouzek 773 380 285).
   • Volejte i v případě, že jste nález ohlásili někomu jinému (policii, ČIŽP, správě CHKO, …).
   • Nález lze oznámit i na nejbližším oddělení Policie České republiky.
   • POZOR! Karbofuran je velmi nebezpečný jed. Na otrávená zvířata nesahejte!

reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Hu

Hunter

26.4.2021 14:40
A kdy už se konečne někdo začne zajímat proc to ty lidu dělají?
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

26.4.2021 16:21 Reaguje na Hunter
až nějakýho takovýho chytí, můžete se ho zeptat proč to dělá, jinak jsou to takový výkřiky do tmy ne ? Pro mě je to duševní kripl a vůbec mě nezajímá, jaký má pohnutky, jestli je to nějakej chovatel něčeho, atd. Pokud by si jednou přimíchal to svinstvo omylem do svýho žrádla nemám s tím problém.
Odpovědět
Hu

Hunter

26.4.2021 16:37 Reaguje na Robert Jirman
Pokud tomu chcete zabránit, tak by asi bylo dobře vědět, proc se to děje.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

26.4.2021 16:43 Reaguje na Hunter
no já Vám rozumím, ale protože nikdy nikoho nechytli, tak ten důvod mi zatím není znám.Teorií může mít každý X. Ať má však "důvod" jakýkoliv ten člověk bude psychicky narušenej. Pro mě je to však odpad
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.4.2021 17:06
Přesný obrázek toho, jak státní správa pojímá ochranu ohrožených létavých dravců.
Je jí to naprosto jedno a politikům z 99,9% také.
Přitom se jedná o dlouhodobý a závažný problém, který již šlo eliminovat.
Hlavně,že se nám úspěšně daří zmnožovat vlčí populaci a psát o tom oslavné články, popřípadě se před kamerami plácat po rameni.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

26.4.2021 19:20 Reaguje na Miroslav Vinkler
pane Vinklere, jak si myslíte, že by měla státní správa postupovat ? jak ten problém chcete eliminovat ? Ornitologií se zabývám a skutečně zde řešení na úrovni státní správy nevidím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.4.2021 20:31 Reaguje na Robert Jirman
Pan Vinkler byl všude dvakrát a od všeho má klíče.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.4.2021 23:22 Reaguje na Robert Jirman
Už se téma otrav karbofuranem tady probíralo několikrát.
Je to letitý a závažný problém. Škody jsou obrovské a bohužel se situace nelepší,ale zhoršuje.
V ČR/EU sice zakázán (2008), ale jak vidět čile se s ním kšeftuje. Ať mi nikdo netvrdí, že po 12 letech ho semo tamo najde někdo na ponku.

Jednoznačně měla být přijata adekvátní právní úprava, která by použití obdobných přípravků k těmto účelům kvalifikovala jako závažný trestný čin s vysokou sazbou odnětí svobody a tučným pokutám.
Takový právní předpis, lex specialis ani navržen nebyl, posledním známým případem je lex "Babiš" z úplně jiné oblasti.
Také Policie ČR je známa svoji nechutí se něčeho dopátrat a případy z oblasti ohrožení ŽP odkládá jak na běžícím pásu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.4.2021 07:11 Reaguje na Miroslav Vinkler
Již jsem to zde jednou psal- karbofuran se běžně používal průřezem na celém území republiky, a vzhledem k tomu, jak málo stačí na účinnou aplikaci, obávám se, že zásob je zde na dalších 50 let.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

27.4.2021 07:49 Reaguje na pavel peregrin
Je zapotřebí aktivní přístup k této otázce, a tady politici i státní správa evidentně selhávají.
Nedělají nic a pouze se zveřejňují fotky uhynulých živočichů a blábolí se o tom jak je to špatné.

Když Hitler obsadil zbytek ČR , tak za týden se jezdilo vpravo a jak vzpomínají pamětníci,kromě pár plechů se změna jízdního systému (vlevo/vpravo) odehrála překvapivě rychle a klidně.

Ale to by se muselo chtít.
Odpovědět
Sl

Slovan

26.4.2021 18:50

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
Sl

Slovan

26.4.2021 20:53 Reaguje na Slovan
Odpoví mi někdo z redakce, proč byl smazán příspěvek, kde byla napsána jen jedna stará česká moudrost?

Napíši to tedy jinak: bumerang se vrací. Nebo taky, že boží mlýny melou pomalu, ale jistě...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist