https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-na-jihu-moravy-mapuji-vznikle-mokrady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové na jihu Moravy mapují vzniklé mokřady, zapojit se může i veřejnost

28.7.2020 12:02 | BRNO (ČTK)
Pisila čáponohá
Pisila čáponohá
Ornitologové na jihu Moravy chtějí zmapovat mokřady, které na polích vznikly po vydatných deštích v předchozích týdnech. Jsou útočištěm mnoha vzácných druhů. Ornitologové žádají o pomoc s mapováním i veřejnost.
 

Polní mokřady se objevují nepravidelně na orné půdě ve vlhkých obdobích a po určité době vysychají. V současné době jich lze najít desítky, jsou roztroušené na území od Uherskohradišťska po Znojemsko, přičemž na mnoha místech se mokřady znovu objevily po několika suchých letech.

"Polní mokřady jsou jediným biotopem na jižní Moravě, kde lze aktuálně pozorovat například ohrožené korýše listonohy či žábronožky. Nalezeny zde byly i některé vzácné druhy vážek. Přítomnost vody přitahuje i mnoho druhů ptáků, například konipasy luční nebo celou řadu bahňáků, jako jsou vodouš rudonohý, kulík říční nebo pisila čáponohá," uvedl předseda Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické Jan Sychra.

Voda se v krajině jižní Moravy objevuje po vydatných deštích i díky takzvané paměti krajiny. "Mokřady vznikají tam, kde je člověk kdysi zničil. Jsou to například místa v blízkosti řek, jejichž charakter dodnes dovoluje jejich rozlivy nebo komunikaci s okolní krajinou. Bohužel situace s většími i drobnými toky na jižní Moravě takovou obnovu krajiny nedovoluje. Řeky jsou většinou napřímené, zahloubené a nekomunikující s okolím," uvedl Sychra.

Ornitologové nyní polní mokřady mapují a žádají o pomoc i veřejnost. "Pokud byste takovýto biotop vzniklý po deštích, případně i se zajímavými ptáky znali, pošlete nám o tom informaci. Nejlépe s uvedením nejbližší obce a souřadnic lokality. Jen mapováním těchto biotopů lze totiž do budoucna zajistit i jejich ochranu v součinnosti se zemědělci," uvedl Sychra. Ornitology lze kontaktovat na e-mail: jmpcso@birdlife.cz.

Předchozí týdny byly na jihu Moravy mimořádně srážkově vydatné. Podle meteorologů v kraji v červnu napršelo průměrně 142,5 milimetru, což představuje bezmála 200 procent normálu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist