https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-zaluji-povoleni-stavby-lanovky-z-brnenskych-pisarek-ke-kampusu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové žalují povolení stavby lanovky z brněnských Pisárek ke kampusu

8.4.2024 17:34 | BRNO (ČTK)
Ornitologové se obávají kolize ptáků s nosnými lany i skleněnými plochami nebo rušení všech živočichů. Podle nich je poslední velké zimní nocoviště havranů polních a kavek obecných na jižní Moravě přímo v trase plánované lanovky.
Ornitologové se obávají kolize ptáků s nosnými lany i skleněnými plochami nebo rušení všech živočichů. Podle nich je poslední velké zimní nocoviště havranů polních a kavek obecných na jižní Moravě přímo v trase plánované lanovky.
Foto | Petr Pařil / ČSO
Česká společnost ornitologická (ČSO) podala ke Krajskému soudu v Ostravě žalobu proti povolení stavby lanovky z brněnských Pisárek k univerzitnímu kampusu. Nesouhlasí s provedeným biologickým hodnocením, podle organizace stavba negativně ovlivní významnou ptačí oblast. Novinářům to dnes řekl předseda Jihomoravské pobočky ČSO Jan Sychra. Mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková ČTK řekla, že tyto informace berou na vědomí a v projektu budou pokračovat v návaznosti na rozhodnutí města.
 

Ornitologové se obávají kolize ptáků s nosnými lany i skleněnými plochami nebo rušení všech živočichů. Podle nich je poslední velké zimní nocoviště havranů polních a kavek obecných na jižní Moravě přímo v trase plánované lanovky. "Naše argumenty nebyly vyslyšeny, a proto jsme podali správní žalobu proti povolení vydanému Drážním úřadem. Přidáme k ní také návrh na odkladný účinek. Dále jsme požádali krajský úřad, aby navrhl lokalitu vyhlásit za chráněné území nebo přechodně chráněnou plochu," uvedl Sychra.

ČSO vytvořila petici proti stavbě lanovky, kterou podle Sychry elektronicky dosud podepsalo 3900 lidí, fyzicky asi 2000. Chystá také koncerty a happeningy, aby zapojila veřejnost. Kromě dopadu na přírodu upozorňuje organizace i na chybějící studii, ze které by vyplývaly náklady a přínosy stavby. Mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek již dříve ČTK řekl, že analýza bude součástí případné žádosti o dotaci.

Brněnský dopravní podnik získal minulý týden pravomocné stavební povolení. Stavba má stát podle odhadů 950 milionů korun, město ji však celou z vlastního rozpočtu platit nechce a bude usilovat o dotace z fondů EU. Obhájci lanovky argumentují v její prospěch obecně tím, že do kampusu a okolí přijíždí denně hodně lidí a že by lanovku mohli využívat ti, kdo budou přijíždět na akce do multifunkční haly vedle pisárecké vozovny, která je ve výstavbě. "V běžném režimu předpokládáme pravidelné využití zaměstnanci a pacienty FN Brno, zaměstnanci a studenty MUNI nebo zaměstnanci a návštěvníky Kampus Square," sdělila Tomaštíková.

Potřebu lanovky zpochybňují třeba opoziční Zelení. Argumentují tím, že oblast kampusu i hala už jsou dnes obslouženy dostatečně tramvají, trolejbusy a autobusy. "Normální Brňané ji využívat nebudou. Bude to atrakce a je otázka, zda za ni platit, a to nejen penězi, ale i úbytkem přírody. Budeme chtít studii, která popíše ekonomiku i dopravní smysluplnost tohoto projektu," poznamenala zastupitelka a starostka Nového Lískovce Jana Drápalová (Zelení).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist