https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/osady-v-ceskem-svycarsku-potrebuji-podle-starosty-ochranne-pasy-a-zdroje-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Osady v Českém Švýcarsku potřebují podle starosty ochranné pásy a zdroje vody

24.8.2022 11:48 | HŘENSKO (ČTK)
Ochranné pásy bez stromů a také vydatné zdroje vody je třeba podle starosty Hřenska Zdeňka Pánka (NEZ) co nejdříve vybudovat v osadách Mezná a Mezní Louky, které byly nejvíce postiženy požárem v národním parku České Švýcarsko. Zatímco samotné Hřensko má vodu z Labe a Kamenice, do obou osad museli hasiči vodu k hašení požáru složitě dopravovat. Vzhledem k tomu, co se děje v celé Evropě, se dá čekat, že se podobné požáry mohou v příštích letech opakovat, řekl ČTK starosta.
 

"Na toto téma jsem opakovaně mluvil s ministryní životního prostředí (Annou Hubáčkovou), která je tomu velmi nakloněna. I v současné době je Mezná částečně obklopena suchými stromy a hrozí nebezpečí, že kdyby vypukl požár, tak by to zase bylo velké nebezpečí pro lidi i chalupy," uvedl starosta. Aktuálně se podle něj ale lidé, kteří se teď o víkendu na Meznou a Mezní Louky vrátili, ohně bát nemusejí. "Území je teď prošpikováno hlídkami, každé místo je monitorováno i pomocí dronů," dodal.

Pro zajištění dostatečného množství vody pro případné hašení bude ale podle Pánka nutné na Mezné vybudovat retenční nádrže, posílit tlak vody, osadit oblast hydranty. "Teď sem k nám na Meznou dopravovali vodu až z Hřenska podél silnice, a to je velmi špatné, potřebujeme zdroj vody, který bude okamžitě použitelný v případě požáru," řekl starosta Hřenska, který sám na Mezné bydlí a do svého domu se po bezmála třech týdnech vrátil v sobotu.

Diskutuje se podle Pánka také o dobudování a rozšíření přístupových cest do národního parku, aby byl lépe přístupný pro hasičkou techniku, která se do některých míst dostávala jen s obtížemi. Zajistit podle něj bude třeba také nějaký monitoring požárů a zdroje vody na území parku. "Podívejte se, jak to teď vypadá ve světě, klimatické změny nahrávají tomu, že nelze vyloučit, že do budoucna se něco podobného nebude opakovat. Musíme jít proti tomu a ta opatření začít řešit a ne, aby zůstala pouze na papíře," zdůraznil starosta.

Požár v Českém Švýcarsku by nejrozsáhlejším lesním požárem v České republice, rozhořel se v neděli 24. července. Oheň zasáhl rozlohu až 1200 hektarů, spálil území o rozloze zhruba 1060 hektarů. Z ohrožených vesnic muselo odejít kolem 500 lidí. Na německé straně v Saském Švýcarsku oheň zasáhl plochu asi 250 hektarů. Na likvidaci požáru se na české straně vystřídalo na 6000 hasičů a 400 kusů techniky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

24.8.2022 15:13
Že by nakonec ano ?
A co náletová vegetace, v nepřístupných místech, u cest, stezek, která nyní překážela při hašení, tu zase necháte přerůst !
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist