https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/osm-desitek-syslu-ma-novy-domov-v-ceskem-stredohori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Osm desítek syslů má nový domov v Českém středohoří

28.7.2019 01:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na osm desítek syslů bylo v úterý vypuštěno pod vrchem Milá v chráněné krajinné oblasti České středohoří.
Na osm desítek syslů bylo v úterý vypuštěno pod vrchem Milá v chráněné krajinné oblasti České středohoří.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) / MŽP
Na osm desítek syslů bylo v úterý vypuštěno pod vrchem Milá v chráněné krajinné oblasti České středohoří. V předchozích dvou letech byli tito vzácní hlodavci vypouštěni na nedalekém Písečném vrchu. Akce je součástí záchranného programu, který pro sysla před více jak deseti lety připravila a koordinuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
 

„Příklad sysla názorně ilustruje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech byl označován za škůdce. Kvůli změnám v zemědělském hospodaření ale z naší krajiny téměř vymizel. Syslové doplatili na rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkým travním porostem a používání chemických prostředků,“ konstatuje Pavel Pešout, náměstek ředitele Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Nyní je sysel kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních několika desítkách izolovaných lokalit. Díky realizaci záchranného programu se podařilo počet jedinců syslů v České republice zdvojnásobit, přesto se odhaduje jejich počet u nás na pouhých 6 500 jedinců,“ dodává Pavel Pešout.

„Pro vypouštění syslů vybíráme taková místa, kde tato zvířata dříve žila a kde jsou i dnes vhodné podmínky. Doufáme, že se tu postupně rozmnoží a propojí se s rozsáhlou syslí kolonií na nedaleké Rané. Pro přežití syslů v naší přírodě je klíčové zabezpečit potřebnou péči tam, kde v současné době žijí. To znamená vhodným způsobem hospodařit, především pravidelně kosit trávu či spásat. Syslům totiž vyhovují suché, nízké stepní trávníky. Taková místa ale z naší krajiny už téměř zmizela,“ vysvětluje Jitka Matoušová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která záchranný program sysla koordinuje.

„V úterý vypuštění syslové pocházejí z odchovů v Zoo Praha, Zoo Brno, Záchranné stanice Rozovy, Zoo Norimberk a Zoo Opel. Všem, kteří s námi na záchraně tohoto vzácného hlodavce spolupracují, moc děkujeme,“ dodává Jitka Matoušová.

„Ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR realizujeme záchranné programy pro kriticky ohrožené druhy. Mnohé z nich byly v naší krajině běžné, ale člověk je svým chováním z přírody vypudil. Vedle běžících programů pro perlorodku, sysly nebo třeba hvozdík písečný český připravujeme aktuálně programy například pro dropa nebo raroha. Vedle toho je samozřejmě potřeba změnit i hospodaření v krajině. Díky podpoře Ministerstva životního prostředí se do krajiny vrací remízy, biopásy, různé krajinné prvky jako meze, mokřady či stromořadí, které dělí velké zemědělské lány, pomáhají zadržovat vodu krajině a chrání půdu před erozí,“ komentuje úterní záchrannou akci ministr životního prostředí Richard Brabec.

Péče o cenné stepi Lounského středohoří byla financována především z projektu LIFE+ Stepi Lounského středohoří a z tuzemského Programu péče o krajinu v gesci Ministerstva životního prostředí. Pro jejich udržení je nezbytné vyřezávání náletů, kosení a pastva.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v současné době koordinuje osm záchranných programů pro vzácné druhy živočichů a rostlin. Další se připravují.

Projekt LIFE+ Stepi Lounského středohoří probíhal v letech 2011 až 2017. Celkové finanční náklady dosáhly 1 394 382 €, z toho výše příspěvky z EU činila 50 %. Lounská část Českého středohoří je z přírodovědného hlediska jednou z nejvýznamnějších oblastí u nás. Je to především díky dochovaným stepím, které jsou domovem bezpočtu cenných druhů rostlin a živočichů. Stepi se nacházejí na jižních svazích vulkanických kopců, kde je půda velmi mělká a kamenitá a klima extrémně suché a horké. Nejsou proto vhodné k pěstování plodin či zalesňování a lidé je po mnoho staletí využívali k pastvě. Jedním z významných cílů projektu byl proto návrat této metody tradičního obhospodařování na projektové lokality. Podařilo se jej splnit a vytvořila se rozsáhlá funkční struktury teplomilných stanovišť rozmístěných v intenzivně zemědělsky obhospodařované krajině jihozápadní části Českého středohoří. Populace cenných druhů prokazatelně rostou díky aktivitám, které se projekt nastartoval, i intenzivní práci s veřejností. Právě za ni AOPK ČR obdržela v roce 2014 prestižní cenu Natura 2000 Award v kategorii „komunikace“.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.7.2019 07:14
Bylo by krásné, kdyby Opel sponzoroval zoopark. Domnívám se, že se jedné o (šotek) ruský Orel, kde v okolních stepích sysli tvoří podstatnou složku v potravě orlů.

K tomu propojení populací zřejmě sysli dostanou dron a projdou školením:-)) Pokud mezi oběma (byť blízkými) lokaliatmi zůstanou rozlehlé monokultury, bude jistější jednou za cca pět let tam nějakou novou krev doplnit dovezenými. I kdyby se vytvořila široká propojovací mez, budou z ní utíkat do polí, kde se stanou obětí pojezdů mechanizace.
Odpovědět
JO

Jaroslav Olšanský

28.7.2019 13:08
Netuším, čím může být sysel najednou tak užitečný. Zato si dobře pamatuju, jaké škody ten parchant páchal na obilninách, když jsem byl kluk. Budeme za chvíli chránit i komáry??? Jako obvykle ode zdi ke zdi???? Rybáři můžou vyprávět, jaké důsledky pro ně má přemrštěná ochrana kormoránů. U bobrů to začíná být podobné. Podej ekoteroristovi prst a ukousne ruku i s příslušenstvím!
Odpovědět
ig

28.7.2019 13:17 Reaguje na Jaroslav Olšanský
Sysel je extrémně užitečné zvíře. Když bylo v Praze - Letňanech potřeba hodit vidle do jednoho developerského projektu, najednou se tam objevil sysel. Viděl ho sice jen jeden ekologický aktivista, ale to úplně stačilo na zastavení územního rozhodnutí. Sysel tam bydlel celá léta a bránil výstavbě. Pak se něco stalo (neptejte se mě co) a sysel vyhynul. A využití pozemku už nestálo nic v cestě :-) Pro případ, že by se někde podobná situace měla opakovat, je samozřejmě potřeba mít zásobu syslů :-)
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

28.7.2019 13:59 Reaguje na
přestaňte tady nestoudně lhát. V Letňanech jich žilo min. 500 ks, kdo se o to zajímal věděl o nich. Ale už můžete být klidný konečně jsme je zlikvidovali a Váš developerský projekt může nerušeně vyrůst. Přimlouval bych se za nové OC nebo olympijský park.
Odpovědět
ig

28.7.2019 14:18 Reaguje na Robert Jirman
Lžu jen mírně, dokonce jen tak, že bych si dovolil to považovat za nadsázku. Sysly samozřejmě vidělo víc lidí, ba dokonce celá komise (jinak by bylo zbytečné je tam dávat). Nicméně sysel splnil úkol, sysel mohl jít :-) Co se týká toho projektu, nemám tušení, co se tam má stavět. Ale nějaké obchodní centrum by bodlo, v Praze je jich nedostatek.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.7.2019 15:52 Reaguje na Robert Jirman
Dost dobře nechápu, jak může tolik ostře sledovaných syslů jen tak "zmizet".
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

28.7.2019 13:55 Reaguje na Jaroslav Olšanský
a to nám musí být zvíře užitečné , aby stálo za naši ctěnou ochranu? Tenhle extremistický názor mě poněkud vytáčí.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist