https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/osmikilometrova-skladka-v-belgii-je-svedectvim-zkazy-kterou-prinesly-zaplavy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Osmikilometrová skládka v Belgii je svědectvím zkázy, kterou přinesly záplavy

6.9.2021 11:19 | BRUSEL (ČTK)
Zdroj | Le Parisien
Opuštěná dálnice ve východní části Belgie je téměř pohřbena pod nahromaděnými odpadky - zničenými lednicemi, rozbitým nábytkem, roztrhanými závěsy, plyšáky nebo nefunkční elektronikou. Na provizorní, osm kilometrů dlouhé skládce u Lutychu se nahromadilo 90 000 tun odpadů z domácností poškozených červencovými záplavami. Impozantní hradba z poškozených předmětů je svědectvím zkázy, kterou rozbouřený vodní živel přinesl, uvedl zpravodajský server France 24.
 

Po červencových záplavách, které si vyžádaly v Belgii 40 obětí a zničily domy, školy i obchody, byly belgické úřady najednou postaveny před problém, co mají udělat s hromadami odpadu. "Veškeré věci z domácností, skříně a další nábytek, se poničily. Lidé je dávali ven před dům a obce samozřejmě musely ulice z bezpečnostních důvodů vyklidit," řekl agentuře AFP šéf úklidové služby INTRADEL Luc Joine.

Okolní skládky a sběrné dvory se brzy naplnily, a tak úklidová služba vytvořila tři dočasná úložiště, kam odvezla 160 000 tun opadu. Asi polovina z něj skončila právě na uzavřené dálnici A601.

Povrch silnice podle šéfa úklidové služby brání tomu, aby do půdy pronikly případné škodliviny. Části dálnice, které jsou viditelné z okolních domů, jsou zakryté plachtami.

Odpadová služba nyní plánuje roztřídit až 60 procent z nakupených odpadků a zbytek spálit. Skládka je však tak rozsáhlá, že tyto práce potrvají nejméně devět měsíců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

6.9.2021 13:05
Nepoužívaná dálnice je vlastně ideální místo skládky, pro následnou likvidaci odpadu.

Nebo to snad měli naváže na zelené louky ? !
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

6.9.2021 13:48
Problém je v tom, že v tomto množství , se asi bude těžko zjednávat náprava přetříděným odpadm. V Belgii jež na rozdíl od ČR nezažila komunistický socialismus, je toto dost tristní. Podobný pohled ale ukazovali media v případech stávek italských popelářů a komunálních služeb. To co se zatím děje i v ČR tz. kládkování tříděného odpadu také pro budoucnost není řešením.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.9.2021 14:01 Reaguje na Krejcar Stanislav
Bylo psáno, že to zvládnou za 3/4roku.
Odpovědět
Pe

Petr

6.9.2021 15:50
Spíš to ukazuje jak obrovské množství věcí hromadíme ve svých domovech a ve svých životech...
Odpovědět
ss

smějící se bestie

6.9.2021 17:07 Reaguje na Petr
vlastně mnohdy zbytečných
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist