https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/osobnosti-vyzvaly-vladu-aby-nepovolila-prodej-pocerad-tykacovi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Osobnosti vyzvaly vládu, aby nepovolila prodej Počerad Tykačovi

7.4.2017 07:30 (ČTK)
Vršanská uhelná zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě se zásobami uhlí s nejdelší životností v Česku v rámci současných těžebních limitů. Dlouhodobou perspektivu firmy měla podle dřívějších vyjádření přinést právě dlouhodobá smlouva s ČEZ.
Vršanská uhelná zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě se zásobami uhlí s nejdelší životností v Česku v rámci současných těžebních limitů. Dlouhodobou perspektivu firmy měla podle dřívějších vyjádření přinést právě dlouhodobá smlouva s ČEZ.
Licence | Volné dílo (public domain)
Některé veřejně známé osobnosti nesouhlasí s tím, aby ČEZ prodal hnědouhelnou elektrárnu Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a ministrům zaslali výzvu, ve které vládu vyzvali, aby se proti případnému prodeji postavila. ČTK má výzvu k dispozici. Stát prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií ČEZ.
 

Dokument podepsali mimo jiné někdejší předseda Senátu a federální premiér Petr Pithart, zpěvačka Marta Kubišová, herec Arnošt Goldflam nebo politolog Lukáš Jelínek. Celkem je pod výzvou podepsáno 26 lidí, mezi nimi lékaři, vědci a zástupci ekologických organizací.

V roce 2013 uzavřela Vršanská uhelná s ČEZ dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady na 50 let. Opci na prodej elektrárny Czech Coalu mohl ČEZ na základě smlouvy využít už v roce 2015. Tehdy ji nevyužil a elektrárna zůstala jeho majetkem. Aktuální zájem Vršanské uhelné o elektrárnu potvrdil v únorovém rozhovoru s ČTK generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Uvedl, že firma o ni má zájem kvůli tomu, aby ji mohla provozovat déle než ČEZ.

Právě tento aspekt signatářům výzvy vadí. Tvrdí, že prodlužování doby spalování uhlí v elektrárnách popírá Pařížskou klimatickou dohodu o ochraně klimatu. Prodejem by podle nich stát ztratil možnost elektrárnu nejpozději do roku 2030 odstavit. "Novým soukromým vlastníkům by stát v jejich záměru mohl zabránit jen těžko, a navíc s rizikem hrozících arbitráží," dodali.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž včera uvedl, že jednání o prodeji elektrárny pokračují. "I naším cílem je snižování všech emisi, ne druhou stranu nemůžeme poškozovat firmu a zavírat bezdůvodně elektrárny, pokud plní všechny přísné české i evropské normy," řekl ČTK. Hospodářské noviny na začátku března uvedly, že Tykač by mohl elektrárnu od ČEZ koupit za čtyři miliardy korun.

Vršanská uhelná zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě se zásobami uhlí s nejdelší životností v Česku v rámci současných těžebních limitů. Dlouhodobou perspektivu firmy měla podle dřívějších vyjádření přinést právě dlouhodobá smlouva s ČEZ.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

7.4.2017 14:16
Jestlipak tyto "osobnosti" vyzvali vládu paní Merkel, aby neotevírala nové uhelné elektrárny, které se v SRN otevírají v souvislosti s odstavováním jaderných elektráren. Jistě i tyto elektrárny jdou proti "duchu" závěrů pařížské konference.
Odpovědět
reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist