https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-bude-zkoumat-moznosti-setrnejsiho-hospodareni-v-lesich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostrava bude zkoumat možnosti šetrnějšího hospodaření v lesích

26.6.2020 00:52 | OSTRAVA (ČTK)
Cílem hospodaření na vybrané ploše ve Staré Plesné je vypěstovat stabilní a druhově pestrý porost, který bude dobře odolávat klimatickým změnám a škůdcům, jako je například kůrovec. Ilustrační obrázek
Cílem hospodaření na vybrané ploše ve Staré Plesné je vypěstovat stabilní a druhově pestrý porost, který bude dobře odolávat klimatickým změnám a škůdcům, jako je například kůrovec. Ilustrační obrázek
Město Ostrava vyčlení ve Staré Plesné lesní pozemek, na němž chce ukázat možnosti šetrnějšího způsobu hospodaření v lesích. Na takzvané výzkumně-demonstrační ploše například nebudou vznikat rozsáhlé holiny a budou tam ponechávány odumřelé stromy k samovolnému rozpadu. Zároveň se bude upřednostňovat přirozená obnova dřevin z náletu a jejich větší druhová rozmanitost. V lese porostou především listnaté stromy mnoha druhů typických pro českou krajinu, řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.
 

Vybraný pozemek bude mít rozlohu zhruba 17 hektarů. Město se inspirovalo v Praze, která podobný způsob hospodaření v městských lesích zavedla, takto vyčleněné plochy má například v Kunratickém lese a v Xaverovském háji.

"Část angažované veřejnosti mnohdy oprávněně kritizovala rozsah těžeb, při kterých v našich příměstských lesích vznikaly větší holiny. Tento způsob hospodaření v lesních porostech, na jaký jsme byli v minulých letech zvyklí, ale evidentně není dále udržitelný. Vegetace trpí nedostatkem vody, protože ubylo srážek, navíc deště bývají přívalové. Lesy jsou rovněž více náchylné na různá onemocnění stromů nebo na parazity," uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

Cílem hospodaření na vybrané ploše ve Staré Plesné je vypěstovat stabilní a druhově pestrý porost, který bude dobře odolávat klimatickým změnám a škůdcům, jako je například kůrovec.

"Věříme, že projekt pomůže konkrétně určit vhodný způsob hospodaření v městských lesích, jejichž funkce je samozřejmě odlišná například od hospodářských lesů. Nejprve se zdokumentuje aktuální stav lesních porostů a stanoví se konkrétní cíle a postupy hospodaření. Porosty se budou po dobu deseti let sledovat a periodicky měřit," doplnila Šebestová.

Kvůli možnosti co nejlepšího srovnání obou způsobů hospodaření město v sousedství výzkumně-demonstrační plochy vyčlení lesní pozemek, na kterém se zachová dosavadní způsob hospodaření, tedy s těžbou zakládající holiny a umělou obnovou lesního porostu vypěstovanými sazenicemi. Náklady na obhospodařování lesních porostů rostoucích na výzkumně-demonstrační ploše bude nadále hradit městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň, která se o lesy v majetku města dlouhodobě stará. Město bude přispívat na úhradu nákladů zapojených vědeckých pracovišť, s nimiž na projektu bude spolupracovat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LK

Lukáš Kašpárek

3.7.2020 11:35
Velice dobrá aktivita! Je na místě velká pochvala.Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist