Ostrava pokračuje v ošetřování stromů proti klíněnce jírovcové
"Aplikaci ochranné látky formou takzvané mikroinjektáže jsme vyzkoušeli poprvé v roce 2017. Nezávislé hodnocení o rok později prokázalo, že použitá technologie byla pro kaštany v našem městě účinná.U ošetřených stromů nezačaly předčasně opadávat listy, jako se to stalo u těch neošetřených, ani jim neprosychaly koruny. Protože se pro lepší ochranu stromů doporučuje ošetření provádět víckrát, rozhodli jsme se opatření zopakovat," řekla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).
Mluvčí připomněla, že směs účinných látek se pod tlakem aplikuje do připravených vývrtů. Směs se pak dostane do všech částí stromu. "Směs stromy nijak neohrožuje, naopak je chrání před klíněnkou jírovcovou, která dlouhodobě napadá vzrostlé kaštany po celém území města, ale i před houbovým patogenem Guignardia aesculi projevujícím se hnědou skvrnitostí listů. Ošetření je účinné zhruba dva roky, poté je třeba ho zopakovat," doplnila mluvčí. Ošetření se kvůli hmyzu nebude provádět v době, kdy stromy pokvetou.
Vybrány byly stromy na území celého města. K nejvýznamnějším lokalitám patří například jírovcový park na ulici Slovenská, sad Jožky Jabůrkové, jírovcové aleje v Komenského sadech nebo na ulici Výstavní. "Housenky klíněnky jírovcové požírají listy, které pak hnědnou, usychají a předčasně opadávají, stromy tak slábnou, nevypadají hezky a neplní ve městě své funkce. Jírovce jsou přitom zastoupeny v populaci vzrostlých stromů v Ostravě ve významném podílu, jejich ochrana proti škůdcům je proto velmi důležitá," uvedla Šebestová.
Během vyhodnocování účinnosti technologie v roce 2018 se u každého ošetřeného stromu sbíraly i dendrometrické údaje jako výška stromu, výška spodního okraje koruny, průměr kmene a koruny, fyziologické stáří a podobně. S fotodokumentací a hodnocením zdravotního stavu, vitality, stability a perspektivy každého stromu se zanesly do veřejně přístupného portálu www.stromypodkontrolou.cz. Pořízené údaje sloužily zároveň jako podklad pro přípravu letošního ošetření.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (8)
Katka Pazderů
28.4.2021 05:55Zbyněk Šeděnka
28.4.2021 07:02 Reaguje na Katka PazderůKarel Zvářal
28.4.2021 07:13vaber
28.4.2021 09:09vyhodnocování účinnosti technologie vidí jen na cíl ,to je zničení nákazy ,ale obvykle nikdo nehledá další vedlejší účinky na jiné druhy rostlin a živočichů
Lubomír Ryšavý
28.4.2021 09:10Zbyněk Šeděnka
28.4.2021 09:39 Reaguje na Lubomír RyšavýLubomír Ryšavý
28.4.2021 12:10 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
28.4.2021 12:52 Reaguje na Lubomír Ryšavýhttps://www.safetrees.cz/