https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/otazky-a-odpovedi-kolem-uniku-plynu-v-plynovodech-nord-stream
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Otázky a odpovědi kolem úniků plynu v plynovodech Nord Stream

29.9.2022 15:03 | STOCKHOLM (ČTK)
Stoupající hladina moře
Stoupající hladina moře
Foto | Marek Nowocień / Wikipedia
Otázky a odpovědi kolem úniků plynu v plynovodech Nord Stream v Baltském moři:
 

Co se stalo?

Zprávy o nových problémech s plynovody vedoucími z Ruska do Německa se začaly objevovat v pondělí. Dánské úřady nejdříve oznámily únik z plynovodu Nord Stream 2, Švédsko pak v úterý varovalo před dvěma úniky z Nord Streamu 1. Skandinávští seismologové informovali, že v pondělí zaznamenali na dně Baltského moře výbuchy.

Premiérky Dánska a Švédska prohlásily, že problémy s únikem plynu jsou pravděpodobně výsledkem sabotáže. Země EU se ve středu vyslovily, že za poškozením plynovodů Nord Stream stojí úmyslné útoky.

Dnes bylo oznámeno, že švédská pobřežní hlídka tento týden objevila čtvrtý únik plynu z poškozeného potrubí Nord Stream.

Kde byly úniky zaznamenány?

Plyn uniká ve velkém množství na čtyřech různých místech poblíž dánského ostrova Bornholm, a to v dánských i švédských vodách. Toto území je podle expertů desítky let střeženo: "V minulosti tam byly na dně moře umístěny speciální sovětské ponorky," vzpomínal podle agentury APF námořní expert HI Sutton. "Baltské moře je ohraničené a mělké a téměř každý pohyb v něm monitorují a hlídají podbřežní státy a jejich lodě," upozorňuje Julian Pawlak z Univerzity Helmuta Schmidta v Hamburku. Lodě a ponorky jsou tam podle něj schopny nasadit potápěče a dálkově naváděná podvodní vozidla. Ale pro armádu, dobře vycvičenou v tajných operacích, není podle něj nic nemožné.

Co mohlo poškození plynovodů způsobit?

To zatím není jasné, ale většina politiků i expertů se kloní k verzi sabotáže. Ta by se musela odehrát v hloubce 70 až 80 metrů pod hladinou moře. "To je velmi náročné. Poškodit dva plynovody na dně moře je akce, která by se musela odehrát spíše v režii celé armády než samotného jedince," uvedl německý profesor Lion Hirth, který tak spíše vylučuje teroristický či násilný čin.

Oblast je "vyhovující pro miniponorky", řekl agentuře AFP francouzský vojenský činitel: "Z miniponorky, která se může zdržovat několik námořních mil od stanového cíle, vystartuje dron. Shodí minu, která se potom plaví k cíli poblíž dna," vysvětluje "Cíl je zaměřený, takže to není příliš složité." Exploze podle něj "odpovídá několika stům kilogramů TNT". Norský seismologický ústav NORSAR, který se specializuje na zaměřování zemětřesení a jaderných explozí, odhadl sílu druhé exploze na 700 kilogramů.

Dánský ministr energetiky Dan Jörgensen uvedl, že velikost děr v poškozených plynovodech je taková, že je nemohla způsobit například lodní kotva.

"Vypadá to na akci miniponorky,“ uvedl v dnešních Lidových novinách energetický expert Vratislav Ludvík. "Třeba z nedalekého Kaliningradu, kde má Rusko ponorkovou základnu. Je to jediné místo, odkud by bylo možné takovou miniponorku vyslat."

"Vypadá to na velmi dobře připravenou a zorganizovanou akci," shrnul francouzský vojenský expert.

Kdo mohl mít na poškození plynovodů zájem?

Většina evropských politiků podezírá z útoků Rusko, které nevylučuje "žádnou hypotézu", ale současně připomíná, že plyn uniká z potrubí, které patří jemu. Podle francouzského vojenského činitele měly i "jiné státy zájem, aby tento plynovod už nikdy nefungoval".

Projekt plynovodu Nord Stream čelil kritice mnoho let, nejhlasitější byly v tomto směru Spojené státy. Americký prezident Joe Biden letos 7. února uvedl, že pokud ruské jednotky a tanky překročí hranice s Ukrajinou, bude to znamenat konec plynovodu Nord Stream 2. Když byl pak tázán, jak přesně se to stane, odpověděl jen: "Slibuji vám, že to zvládneme". V úterý byl navíc slavnostně uveden do provozu nový plynovod Baltic Pipe, společný projekt Polska a Dánska, který sníží závislost těchto zemí na ruském plynu. "Éra dominance ruského plynu skončila," uvedl při slavnostním spuštění polský premiér Mateusz Morawiecki.

Podle bývalého polského ministra zahraničí a nynějšího europoslance Radosława Sikorského stojí za útokem na Nord Stream Spojené státy. Europoslanec dokonce Washingtonu na twitteru explicitně poděkoval, čímž rozvířil spekulace o zákulisní hře Západu. Polsko také patřilo k hlavním odpůrcům Nord Streamu 2, na jehož zprovoznění tlačil především Berlín.

"Ruské námořnictvo má nyní nejpočetnější flotilu špionážních ponorek na světě. Nacházejí se v arktickém moři. Dokázaly by poškodit plynovod v Baltském moři," řekl námořní expert HI Sutton. Ale současně tuto hypotézu označil za nepravděpodobnou.

EU již dříve obviňovala Rusko, že používá zásoby plynu jako zbraň proti Západu za jeho podporu Ukrajině.

Hrozí nedostatek plynu pro ČR?

Nedostatek plynu po útocích na plynovody aktuálně v České republice nehrozí. Výbuchy zvýšily cenu plynu na burze, českých domácností se toto zdražení teď bezprostředně nedotkne. Shodli se na tom analytici, které ve středu oslovila ČTK. "Do ČR nyní putuje naprostá většina plynu z Norska a také formou LNG (zkapalněného zemního plynu) z terminálů v Belgii a Nizozemsku," řekl ČTK analytik společnosti Purple Trading Petr Lajsek.

Od konce srpna do Evropy neproudí skrze Nord Stream žádný plyn. "Ruský plyn nyní do Evropy proudí přes plynovod Turk Stream (přes Turecko na Balkán) a také přes plynovody procházející Ukrajinou (tento plyn se dostává hlavně na Slovensko, do Rakouska a do Itálie). Zavření kohoutků u těchto plynovodů by pak představovalo pro Evropu velký problém," řekl analytik.

Co je už nyní jisté?

Podle agentury APF tato událost zcela jistě souvisí s válkou na Ukrajině. A také rozhodně zvýší nestabilitu evropské ekonomiky.

"Tato událost ukázala na zranitelnost naší energetické infrastruktury," uvedl německý expert Lion Hirth, který se osobně také kloní k ruské stopě. "Je to velmi znepokojivé. Přinejmenším tím Rusko vysílá jasný signál, že už v budoucnosti nebude dodávat žádný plyn do Evropy."

Ať už Nord Stream poškodil kdokoliv, vyslal tak podle AFP jasný signál, že by podobným způsobem mohl poškodit další energické soustavy v Evropě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jaroslav Vozáb

30.9.2022 08:37
To co se stalo je neomluvitelný terorismus...
Technologie je dostupná a lze ji použít z libovolného rybářského člunu. Obyčejné modely se klidně potopí do 100m. Nálož může být časovaná, asi kumulativní s magnetickým uchycením atd... Na toto opravdu není potřeba armáda, ale malá diversní skupina.. do 5 lidí.
Stejně náchylná je i ostatní infrastruktura, ale nebudu zde dávat teroristům návody.


https://www.rcobchod.cz/produkty/chasing-gladius-mini-100m-vcetne-batohu-P76114.html
Odpovědět
va

vaber

30.9.2022 09:49 Reaguje na Jaroslav Vozáb
teroristi nejsou hloupí ,zvlášť když jim někdo radí a poskytne prostředky ,
Odpovědět
ZK

Zan K.

30.9.2022 11:50 Reaguje na vaber
A těch "prostředků" je tím zbrojením čím dál tím víc a v tržním systemu není možnost tomu zabránit. Viz některé atentáty politiků bazukami...
Odpovědět
Tomáš Vybíral

Tomáš Vybíral

30.9.2022 11:27 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Nikdy se to nevyšetří a zamete pod stůl ze strachu že se amerika rozzlobí.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.10.2022 09:45
Viníka poškození není třeba hledat! Našel ho už Západ a našlo ho i Rusko.
Důkazy bude mít každý své na toho druhého a v podstatě jde o to, že hledání
nepřítele musí být podloženo vždy jeho činy. Někoho strašně svrbí prsty
na červeném tlačítku a nemůže se dočkat světovlády bez soupeřů, ale to
je nejhorší varianta pro budoucnost lidstva. Ono záleží , zda vůdcům
jde vůbec o lidi a hlavně o které. Je naivní chtít vyhrát globální
konflikt bez vlastních obrovských ztrát a tak to vidím na plichtu
zvanou konec lidstva.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist