https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ovce-u-zelivky-opet-pomahaji-kriticky-ohrozene-kuricce-hadcove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ovce u Želivky opět pomáhají kriticky ohrožené kuřičce hadcové

22.5.2020 00:18 | BERNARTICE (ČTK)
Letos ochránci začali s lesní pastvou u Želivky již v květnu. / Ilustrační foto
Letos ochránci začali s lesní pastvou u Želivky již v květnu. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Karel Kříž / ČSOP Vlašim
Na území národní přírodní památky Hadce u Želivky se letos opět pase stádo ovcí, a pomáhá tak návratu ohrožených rostlin. Cílem projektu vlašimských ochránců přírody je udržet v této oblasti podmínky pro kriticky ohroženou bylinu kuřičku hadcovou, informoval včera Ondřej Pašek z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Vlašim.
 

Na území pěti hektarů národní přírodní památky se po dobu dvou týdnů pase stádo 30 ovcí. Velikost stáda i doba pastvy jsou omezeny kvůli blízkosti vodárenské nádrže. ČSOP Vlašim získal od Lesů České republiky a Povodí Vltavy potřebné výjimky. Stádo je pod dozorem proškoleného personálu, ovce jsou ve dvojitém ohradníku ze sítí nabitých elektřinou. I přes blízkost dálnice D1 a stavební práce na této dopravní tepně podle Paška nejeví žádný neklid. Ekologové proto stejně jako loni neočekávají žádné nečekané problémy.

Letos ochránci začali s lesní pastvou u Želivky již v květnu. Navazují na loňskou sezonu, která podle nich ukázala, že spasením travin se skutečně uvolňuje místo pro vzácné kvetoucí druhy, jako jsou vítod hořký krátkolistý nebo penízek horský. Těm se v řídkých borech na hadcovém podloží dařilo v minulosti právě kvůli tomu, že se tu tradičně páslo. Hlavním cílem projektu podpořeného Evropskou unií je umožnit návrat kriticky ohrožené kuřičky hadcové, evropsky chráněné drobné květinky, která roste jen na dvou místech na světě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MK

Majka Kletečková

22.5.2020 12:32
Tyhle živé sekačky jsou sympatickým nástrojerm k obhospodařování travnatých ploch. Kromě jiných benefitů na rozdíl od neživých sekacích strojů nezabíjí hmyz.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.5.2020 11:17 Reaguje na Majka Kletečková
Svatá pravda :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist