https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ovzdusi-v-cr-bylo-loni-dobre-u-nekterych-skodlivin-nebyl-prekrocen-imisni-limit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ovzduší v ČR bylo loni dobré, u některých škodlivin nebyl překročen imisní limit

19.1.2024 01:50 (ČTK)
Kvůli energetické krizi sice část domácností více spalovala pevná paliva, jejich negativní dopad na ovzduší ale mírnily příznivé meteorologické a rozptylové podmínky a opatření vedoucí k výměnám kotlů v domácnostech nebo jejich přechod k tepelným čerpadlům.
Kvůli energetické krizi sice část domácností více spalovala pevná paliva, jejich negativní dopad na ovzduší ale mírnily příznivé meteorologické a rozptylové podmínky a opatření vedoucí k výměnám kotlů v domácnostech nebo jejich přechod k tepelným čerpadlům.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Kvalita ovzduší v České republice byla loni dobrá, koncentrace většiny znečišťujících opět klesly a dostaly se na nejnižší hodnoty za uplynulé desetileté období. Poprvé za dobu měření nebyl překročen žádný imisní limit pro jemné prachové částice PM10 a PM2,5 a nebyly překročeny ani imisní limity pro oxid dusičitý (NO2), oxid siřičitý (SO2) a oxid uhelnatý (CO). Napomohly tomu mimo jiné příznivé meteorologické a rozptylové podmínky. Vyplývá to z předběžného hodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
 

"K relativně dobré kvalitě ovzduší v ČR, vyjma přízemního ozonu (O3), v roce 2023 přispěly zejména výrazně nižší koncentrace látek znečišťujících ovzduší během zimního období, kdy z hlediska kvality ovzduší převažovaly příznivé meteorologické a rozptylové podmínky," uvedli meteorologové. Kvůli energetické krizi podle nich sice část domácností více spalovala pevná paliva, jejich negativní dopad na ovzduší ale mírnilo pokračování opatření, která mají kvalitu ovzduší zlepšit a mezi která patří například výměna kotlů v domácnostech nebo jejich přechod k alternativnímu způsobu vytápění třeba prostřednictvím tepelných čerpadel.

Překročení imisního limitu přízemního ozonu loni zaznamenalo podle ČHMÚ šest procent stanic. Jeho koncentrace jsou ale závislé na meteorologických podmínkách zejména teplého období roku, a například během mimořádně teplého a velmi suchého září byly proto nadprůměrné.

Naproti tomu imisní limit pro roční průměrnou koncentraci NO2 nebyl překročen počtvrté za sebou na žádné stanici v ČR a rovněž u SO2 a CO nikde nepadl. U suspendovaných částic PM10 nebyl 24hodinový imisní limit překročen na žádné stanici s automatizovaným měřicím programem poprvé od 90. let minulého století a v případě částic PM2,5 se tak stalo poprvé od zavedení tohoto limitu v roce 2005, který byl navíc v roce 2020 zpřísněn, doplnili meteorologové.

Smogové situace byly loni podle nich kvůli vysoký koncentracím PM10 tři a dohromady trvaly 105 hodin. Kvůli vysokým koncentracím přízemního ozonu platila 16 hodin jedna smogová situace.

Podle meteorologů byly loni v Česku v porovnání s průměrem let 2013 až 2022 výrazně lepší rozptylové podmínky. Mírně horší byly jen ve 22 dnech a nepříznivé ve třech dnech. Nejvíce dobrých rozptylových podmínek bylo v květnu, červnu, červenci a listopadu a nejméně jich bylo v únoru. Nepříznivé rozptylové podmínky byly zaznamenány jen v lednu a únoru, dodal ČHMÚ.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

19.1.2024 08:03
Ony emise asi klesly, keře a stromy jsou porostlé lišejníky. Ale vzhledem k tomu, že jsou to jen nitrofilní druhy, jako Terčovka, Terčovník tak Noxů je více než dost.
Odpovědět
JV

Jiří Vavřík

20.1.2024 07:56
13let nám padají na hlavu saze a celé okolí musí dýchat imise ze sousedova "krbu", který zamořuje okolí a na Magistrátu mě řekly, že je saze a smrad nezajímají, oni mají měřit pouze tmavost kouře!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist