https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/palestinky-z-pasma-gazy-se-naucily-vyrabet-bylinnou-kosmetiku-doma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Palestinky z Pásma Gazy se naučily vyrábět bylinnou kosmetiku doma

30.7.2021 11:37 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Palestinští zemědělci z Pásma Gazy roky vyvážejí byliny do Evropy, kde se dále zpracovávají na vysoce ceněnou kosmetiku. Několik Palestinek teď ale začalo extrahovat esenciální oleje z bylin už doma a vyrábějí z nich šampony a krémy bez jakýchkoli chemických přísad. Jak napsala agentura Reuters, prodávají se v 50 obchodech a lékárnách v celém Pásmu Gazy.
 

Dílna se čtyřmi zaměstnankyněmi působí v Gaze v rámci mezinárodně financovaného projektu. Z rozmarýnu, bazalky, máty, tymiánu a heřmánku se tam získávají ingredience pomocí parní destilace. "Když ten výrobek držíte v ruce, máte pocit, že je to příroda bez jakýchkoli přísad," řekla Rifka Hamalavíová. Dílna se zásobuje výhradně rostlinami ze statků, které řídí ženy.

Výroba se rozšířila už na 17 produktů značky GG, což je zkratka slov green gold - zeleného zlata, jak místní zemědělci říkají mátě. Kromě kosmetiky se vyrábí i čisticí prostředky.

Cílem projektu je dát šanci ženám a pomoci ekonomice. Podporuje jej Austrálie a charitativní organizace Oxfam. V Pásmu se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem 50 procent, mezi ženami je 62procentní.

Než se s výrobou začalo, měla matka 12 dětí Daulat Marúfová problémy všechny uživit prodejem máty a tymiánu ze své farmy na místním trhu. Teď vstává denně v pět hodin, aby stihla připravit 40 až 50 kilogramů rostlin, jež po ní dílna požaduje.

Její snacha Ichlas říká, že netušila, že se dají byliny použít i jinde než v kuchyni. "Ten projekt nám pomáhá, poskytuje příjmy pro naše děti a rodiny," řekla.

Produkty GG má na skladě i lékárnice Narmín Bannaová. "Mám je ráda, jsou přírodní, není v nich nic chemického. Nabízím je zákazníkům i rodině a chválí si je," řekla.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

31.7.2021 14:21
Já myslím , že když v Gaze zvládli výrobu raketového paliva , tak pár krémů už je brnkačka. Možná jdou fakt do sebe a konečně vyprodukují i potraviny a další potřebné věci. Budu tam konečně klid ?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist