https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pandemie-zpusobuje-obrat-energetiky-k-obnovitelnym-zdrojum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pandemie způsobuje obrat energetiky k obnovitelným zdrojům

16.9.2020 12:00 | SINGAPUR (ČTK)
Kromě solární a větrné energie zkoumá více energetických společností také modrý vodík vyráběný ze zemního plynu a zachycování a ukládání oxidu uhličitého (CCS), který při tom vzniká.
Kromě solární a větrné energie zkoumá více energetických společností také modrý vodík vyráběný ze zemního plynu a zachycování a ukládání oxidu uhličitého (CCS), který při tom vzniká.
Licence | Volné dílo (public domain)
Energetické firmy po šoku z pandemie více investují do obnovitelných zdrojů, jako je vodík a další nízkouhlíkové alternativy. Fosilní paliva ale zůstanou v blízké budoucnosti dominantní. Na virtuálním jednání Platts APPEC 2020 se na tom shodli zástupci energetického sektoru. Důvody jsou ekonomické - kvůli koronavirové krizi klesla ve druhém čtvrtletí spotřeba ropy o více než 20 procent a její ceny se ocitly nejníže za desítky let.
 

"Transformace energetiky bude postupovat mnohem rychleji," domnívá se viceprezident státní malajsijské petrochemické společnosti Petronas Arif Mahmood. Jeho firma vykázala v za období od dubna do června ztrátu pět miliard dolarů (zhruba 113 miliard Kč) a vytvořila tým, který má za úkol připravit obrat směrem k solární a větrné energii. Zkapalněného zemního plynu se ale nevzdává a bude do něj dál investovat.

Kromě solární a větrné energie zkoumá více energetických společností také modrý vodík vyráběný ze zemního plynu a zachycování a ukládání oxidu uhličitého (CCS), který při tom vzniká. Vodík lze použít v elektrárnách a ve vozidlech s palivovými články.

Britsko-nizozemská energetická společnost Royal Dutch Shell se zabývá biometanem, biopalivy a vodíkem a u CCS odvedla "významnou práci", řekl na konferenci její viceprezident pro obchodování a dodávky ropy Mark Quartermain.

Právě CCS je podle vedení komoditních oddělení firem Vitol a Citigroup pro budoucnost odvětví klíčové. Vodík přispěje podle Giovanniho Seriokeho z Vitolu k dekarbonizaci pouze z krátkodobého hlediska, globální šéf firemního výzkumu proto vyzývá k tomu, aby energetici více investovali do CCS. Na neschopnost vodíku cenově konkurovat jiným technologiím upozornil i šéf komoditního výzkumu Ed Morse ze Citigroup.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) dnes opět zhoršila výhled poptávky po ropě na letošní rok. Učinila tak už druhý měsíc po sobě a svůj krok zdůvodnila zejména pomalejším procesem zotavování ekonomiky z koronavirové pandemie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

16.9.2020 19:08
Propagační článek, ve kterém se předstírá, že předpona bio- znamená, že jde o něco ekologického, je to ovšem jen finta. Biometan je úplně stejný jako fosilní metan - objí má složení CH4, to znamená, že jde o chemické individuum, uhlovodí, kde na jeden atom uhlíku jsou navázány čtyři atomy vodíku. Strjné je to s ostatními biopalivy, jde o uhlovodíky s různě dlouhými řetězci, či alkoholy, nebo estery masných kyselin, což jsou kyslíkaté organické sloučeniny se základním uhlovodíkovým řetězcem.
Takže, jde jen o pokus o zmatení laické veřejnosti.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

16.9.2020 19:20
Ještě k vodíku - jeho výroba a skladování, je energeticky velmi náročné a také požárně nebezpečné. Vodík tvoří spolu se vzduchem hořlavou a výbušnou směs v širokém rozsahu koncentrací (4 - 75 % objemu pro hořlavou směs a 19 - 59 % objemu pro výbušnou směs).
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.9.2020 09:43 Reaguje na Jiří Daneš
To o tom vodíku berou na zřetel všichni odborníci a naopak snílkové
ho vidí jako budoucnost v energetice. Možná bude prakticky užíván
ve specifických oborech jako už dosud(lokomotívy na vodíkový pohon)
a tam, kde bude pod náležitou kontrolou. Každopádně to nebude běžné
palivo pro širokou veřejnost. Pokud ano, tak to může mít mnoho
tragických následků. Každopádně je to jeden ze směrů, který se bude
zkoušet, ale upínat se k němu jako ke spasiteli je předčasné.
Je to jako s eletromobilitou, kdy baterie jsou "neškodné" do doby
havárie vozidla či poruchy. Pak jsou větším problémem, než benzín
v nádržích speciálně zajištěných pro případ havárie. Uhlíková paliva v jakékoliv formě jsou pouze stále pouze uhlíková paliva a je pouze rozdíl v tom, kdo a jak je prezentuje a prosazuje. On i ten člověk k pohybu využívá uhlík v jiné formě a je producentem spalin. Pokud
svět světem bude, tak půjde o koloběh toho uhlíku a záleží pouze
na množství vydaného a zpětně uloženého do rezerv. Tam jsou ty
rezervy a jediná možnost, jak to se spotřebou nepřepísknout. To
se ale neděje a spíše to spěje k opačnému pólu. Viz kácení pralesů,
požáry tajgy a lesů po celém světě, plus OZE založené na spalování
biopaliv. To vše to pouze urychluje a tak spějeme do bodu odkud už
nebude návratu. Naše generace už nějak dožije, ale ti následovníci
už budou muset rázně jednat, aby to zastavili a nebo rezignovat
a čekat na to, co nastane.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist