https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-obnovi-alej-v-jahnove-ulici-budou-tam-rust-akaty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice obnoví alej v Jahnově ulici, budou tam růst akáty

12.8.2023 00:08 | PARDUBICE (ČTK)
Trnovník akát
Trnovník akát
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Seschlou alej v Jahnově ulici v Pardubicích brzy nahradí nové stromy. Město vybralo firmu, která se postará o výsadbu a také o úpravu chodníku a cyklostezky. Práce vyjdou na 10,5 milionu korun, město je většinově uhradí z norských fondů, uvedla radnice. O obnovu aleje se město snaží opakovaně, ale předchozí výběrová řízení se nezdařila, nikdo se do tendru nepřihlásil nebo vybraná firma následně přestala reagovat na e-maily.
 

"Jsem rád, že po předchozím výběru firmy, která nakonec od zakázky odstoupila, jsme se nyní výběrem firmy nové posunuli k realizaci a alej bude konečně obnovena," řekl primátor Jan Nadrchal (ANO). Dotace podle něj může být až 7,8 milionu korun.

Obnova stromů se týká Jahnovy ulice a části náměstí Republiky. Firma nejdřív rozebere žulový chodník. Upraví ho a položí znovu a obnoví asfaltový povrch cyklostezky podél chodníku. "Souběžně s těmito pracemi dojde také na úpravu inženýrských sítí a veřejného osvětlení," řekl Nadrchal.

Na to naváže výsadba stromů, které nahradí uschlé kusy. V ulici je 26 kulovitých třešní. Jsou v betonových skružích, což jim neprospívá. Místo nich se mají sázet akáty, které nekvetou a nejsou vysokého vzrůstu. Dosahují výšky a šířky asi dva metry.

"V místech, kde budou stromy zasázeny, bude vytvořen systém prokořenitelných buněk, který rostlinám umožní vytvořit objem pro budoucí růst kořenového systému nově vysázených stromů. Plochy kolem stromů budou osazeny litinovou paprskovou mříží. Ta má rostliny ochránit nejen před nepořádkem, ale zároveň zajistit i ochranu kořenového systému," řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO). Alej bude obnovená do konce roku, dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

13.8.2023 13:20
Jaká smysl má dávat na chodník stromky vysoké a široké dva metry?
Mně by dávaly smysl stromy tvořící na chodníku stín a chládek, a pod kterými by se dalo procházet. Ale podivné stromky, co zaberou půl chodníku a stín žádný?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist