Pardubice obnovují alej v Jahnově ulici, vysazeny budou novou metodou
"Je to pilotní projekt v Pardubicích. Chtěli bychom vyzkoušet, jak se stromům bude dařit a chtěli bychom tento systém používat v dalších lokalitách," řekla tajemnice.
Kulovité třešně byly v betonových skružích, což byly pro ně nevhodné podmínky. Na rušné ulici živořily. Místo nich budou nekvetoucí akáty, které nejsou moc vysoké. Dosahují výšky a šířky asi dva metry. Stromy budou v příznivějších prokořenitelných buňkách. "Akáty jsou hodně odolné stromy, proto tady byly vybrány do této zástavby. Prokořenitelný systém usměrní růst kořenů. Akáty nemají obrovský kořenový systém. A buňky ochrání sítě, kterých je v chodníku až moc," uvedla Křížková.
Inženýrské sítě často brání nové výsadbě zeleně nebo obnově v některých místech Pardubic. "Je to obrovský problém. Obyvatelé se často dotazují, proč i v místech, kde dříve byly stromy a my je ze zdravotního důvodu vykáceli, již nevysazujeme nové stromy. Je to bohužel z toho důvodu, že v místě vedou sítě a my už zpátky nedovedeme stromy vysadit," řekl starosta Filip Šťastný (ANO).
Stavební firma si minulý týden kvůli obnově aleje a dalším pracím zabrala ulici a oplotila ji. Proto je neprůchozí. Zábor zasahuje částečně do náměstí Republiky. Minulý týden firma pokácela stromy, tento týden začaly stavební práce. "Hotovo má být v lednu. Náklady jsou 10,5 milionu korun, necelých osm milionů korun je dotace z Norských fondů," uvedl starosta.
Firma má za úkol nejdřív rozebrat žulový chodník. Opraví ho a položí znovu a k tomu obnoví asfaltový povrch cyklostezky podél chodníku. Je rovněž potřeba upravit inženýrské sítě a opravit veřejné osvětlení. Na to naváže výsadba stromů, které nahradí uschlé kusy.
Projekt město připravovalo minimálně od roku 2020. Nedařila se výběrová řízení, když se například do tendru nikdo nepřihlásil.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (1)
Břetislav Machaček
24.9.2023 10:42stromy, které mají pro přírodu stejný význam a ušetří starosti, co s listím
a nedostatkem vody k přežití. Nenaruší kořeny inženýrské sítě a při řádném
ukotvení na železobetonové patky nehrozí jejich vyvrácení větrem. Mohou být vzorem budoucí bezzásahové městské zeleně i pro jiná města a příležitostí pro firmy, které by takovou "zeleň" vyráběly i z recyklovaných plastů. Že
si dělám legraci? Ano, ale stejnou, jakou je výsadba takové zeleně jakými
jsou nekvetoucí akáty uniformních tvarů v betonové džungli měst. Hnus!!!